Zástupci osmi odborových organizací ČSA na pondělním jednání s vedením společnosti nepřistoupili na navrhované snížení platů. Obě strany se za přítomnosti ministra financí Eduarda Janoty dohodly, že odbory zhruba do týdne předloží vlastní návrh, jak společnosti ušetřit miliardu korun ročně. Po jednání to uvedli šéf organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar a ministr Janota.

"Reálnost tohoto návrhu jsem připraven prostudovat a pokud půjde o lepší řešení, než má dnes management, tak pochopitelně jsem schopen ho akceptovat," řekl k tomu Janota. Společnost prý nemůže čekat žádnou finanční pomoc od státu.

Podle ministra financí budou všechny strany dále jednat a do definitivního rozhodnutí bude pokračovat restrukturalizační plán tak, jak jej navrhl management prezidenta Radomíra Lašáka. Plán počítá s propuštěním stovek lidí, první z nich by měli dostat výpověď již tento týden.

Janota zároveň v pondělním otevřeném dopise zaměstnancům ČSA pokáral některé představitele odborových organizací, především CZALPA, že proti společnosti vedou negativní mediální kampaň, která v důsledku poškozuje zaměstnance i vlastníka společnosti. "Nebudu proto podléhat tlaku, který je na mě ze strany odborových předáků neprávem vyvíjen," píše v dopise Janota.

Ministr upozornil zaměstnance, že mají na výběr v podstatě ze dvou variant: masové propouštění nebo zásadní snížení platů. V případě, že odbory přistoupí na snížení mezd, nedojde podle Janoty k masovému propouštění, Lašákův management odstoupí a na jeho pozice se vypíší výběrová řízení.

Prezident aerolinií Lašák před dvěma týdny přišel s plánem, podle kterého by se snížily mzdy pilotů o 30 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent. Pokud by odbory na nabídku přistoupily, Lašák a další členové představenstva na oplátku nabídli, že firmu opustí.

"Jsme připraveni okamžitě najít pro všechny strany přijatelnou variantu. Každá taková varianta však znamená vždy úspory v personálních nákladech, ať snížením mezd či propouštěním," komentoval pondělní setkání Lašák.