Předseda dozorčí rady Českých aerolinií Ivan Kočárník rezignoval na členství v radě. Členem a předsedou rady v dubnu 2007.

Podle svého prohlášení nemůže funkci nadále vykonávat odpovědně, neboť firemní odbory, státní úředníci a někteří členové vlády se snaží brzdit restrukturalizaci firmy. Kočárníka ještě ve stejný den následovala primátorka Chomutova Ivana Řápková, která rezignovala na členství v radě kvůli "útokům politiků z řad ČSSD a odborářů ČSA na management a vedení společnosti". 

Představenstvo ČSA Kočárníkovo rozhodnutí zaskočilo a zejména pak jeho důvody. "Pokud se tyto alarmující důvody potvrdí, jsme přesvědčeni, že to bude ze strany politické reprezentace znamenat ohrožení vlastníkem schváleného restrukturalizačního plánu s negativními důsledky pro budoucnost aerolinií," stojí v reakci představenstva

Podle představenstva by dva týdny před ukončením  privatizačního procesu šlo  navíc o velmi nestandardní postup. "V takovém případě hodlají členové představenstva rezignovat na své funkce a vyzvat vlastníka, aby si našel nové vedení," dodává reakce vedení.

Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka označil personální změny před privatizací za podivné. "Nemyslím si, že to privatizaci ovlivní, ale budou se tam hledat strašně moc důvody, proč teď před privatizací, všichni budou pochybovat. Nervozitu to přinést může," uvedl.

ČSA čeká personální zemětřesení

Jak ČTK sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, dozorčí radu firmy čekají další razantní změny už v pondělí. "My to bereme na vědomí, ministr financí Eduard Janota rezignaci přijal," sdělil Jakob.

Odchod Kočárníka není podle něj poslední změnou, naopak na pondělní valné hromadě má dojít k dalšímu personálnímu zemětřesení v obsazení kontrolního orgánu. Údajně se rozhodne již o nových členech rady, konkrétnější Jakob být nechtěl.

Kočárník ve svém prohlášení zdůrazňuje nutnost snížení nákladů společnosti a další restrukturalizace. Původ kritické situace firmy, která měla v pololetí téměř dvoumiliardovou ztrátu, vidí hlavně v chybách předchozího vedení Jaroslava Tvrdíka a tlaku odborů na růst mezd. K tomu se přidala nynější hospodářská krize.

"Za Tvrdíka nebyla na účtu ČSA ani koruna"

Podle Řápkové není možné vést firmu, když si odbory diktují podmínky o svých platech a management má svázané ruce politizací problému. "To, co nyní provádí politici z ČSSD, je krajně nezodpovědné. Pan (předseda ČSSD Jiří) Paroubek by si měl uvědomit, že je 14 dní do ukončení privatizace a jeho útoky na vedení ČSA a pikle s odboráři firmu poškozují," uvedla Řápková.

Ostře rovněž kritizovala bývalé vedení ČSA Jaroslava Tvrdíka, po jehož působení údajně "na účtu ČSA nebyla ani koruna". "Tito lidé ve spolupráci s odboráři ale stále naši snahu o dobré hospodaření ČSA sabotují, a proto je moje snaha marná. Je špatné, když firmu vedou místo manažerů odboráři a politici z ČSSD," uvedla Řápková.

Dodala, že se staví za urychlenou privatizaci, protože současný vývoj a politické zasahování do chodu aerolinek je neúnosné. "Je zcela zřejmé, že toto by se v soukromé společnosti stát nemohlo, aby se odboráři zaštiťovali kontakty na politickou stranu a hatili vyjednávání," zdůraznila Řápková.

Podle ní musí být dokončena restrukturalizace podniku, je tedy nutné propuštění zhruba 800 zaměstnanců, jinak linky zbankrotují. To podle Řápkové s jistotou provede nový vlastník ČSA. 


 Prohlášení Ivana Kočárníka k jeho rezignaci na všechny funkce dozorčí rady ČSA

ČSA procházejí v současné situaci složitým obdobím.
Jeho složitost je dána zejména dvěma faktory. Jednak jsou to chyby předchozího vedení spočívající zejména v nákupu nadměrného počtu letadel, pro které nebylo efektivní využití, a v podpisu odbory vynucené kolektivní smlouvy na roky 2005-2007, která obsahovala pro společnost smrtící nárůsty mezd a nákladů (dodnes společnost zatěžujících). Druhým faktorem je současná hospodářská krize drtivě se projevující i na celosvětovém trhu letecké přepravy.

Potřebovaly-li ČSA restrukturalizaci a snížení nákladů v předchozích letech, dnes ji potřebují s mnohonásobně větší naléhavostí jak co do času, tak co do hloubky. Plán restrukturalizace připravený managementem a schválený Dozorčí radou společnosti je náročný, ale pokud se bude realizovat, může společnost ČSA zachránit.

Vzhledem k tomu, že se odbory ČSA bohužel s velkou pomocí státních úředníků i některých členů vlády chystají realizaci této restrukturalizace brzdit či jí zabránit, nemohu s plnou odpovědností vykonávat své povinnosti v Dozorčí radě ČSA. Proto jsem se rozhodl na svou funkci rezignovat.