„Zvítězily firmy, které investují do vývoje i zaměstnanců, jsou exportéry a skvělým způsobem reprezentují celý region nejen u nás, ale i na zahraničních trzích. Oproti loňskému roku jsme taktéž zaznamenali celkově vyšší kvalitu ekonomického zdraví soutěžících. V soutěži živnostníků porota ocenila nejen podnikatelský, ale i lidský příběh,“ sdělil člen hodnotící poroty za představenstvo Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Vladimír Kopačka.

V Plzeňském kraji je podle Českého statistického úřadu registrováno celkem 93 383 soukromých podnikatelů podnikajících podle živnostenského zákona. Ocenění za tvrdou práci si odnesl Jiří Rumler. Ten podniká od roku 1990 ve výrobě elektrických pecí. Jeho pece se značkou GR z počátku sloužily především pro výpal keramiky ve školách a prospěšných sociálních zařízeních, dnes je velmi úspěšný ve výrobě laboratorních pecí pro špičková vědecká pracoviště.

Své inovace má chráněné patentem a výrobky vyváží na Slovensko, do Lotyšska a do Velké Británie. Mezi jeho významné zákazníky patří například ČVUT Praha, Škoda Plzeň či Mendlova univerzita v Brně či Technická univerzita v Liberci.

Nejlepší z nejlepších

Z 12 503 zaregistrovaných firem v Plzeňském kraji uspěla firma Císař ze Starého Plzence. Zakladatelem firmy je Pavel Císař, který začal podnikat již od roku 1991 coby zástupce německého výrobce. V roce 1997 se firma začala podílet na výrobě a vývoji nejmodernějších počítačových zkušeben brzd a tlumičů. Dnes je firma ve svém oboru významným konkurentem nadnárodních společností a na veletrhu AUTOTEC 2008 získala za svůj zvedák cenu za nejlepší exponát veletrhu AUTOTEC PRIX 2008.

Posláním soutěží je hledat úspěšné podnikatele, objevovat a přestavovat zajímavé nápady. „V kategorii Byznys rebel oceňujeme podnikatele, kteří nabízejí zákazníkům zajímavé výhody a posouvají pravidla podnikání ve prospěch zákazníků,“ říká viceprezident společnosti Vodafone pro firemní zákazníky Pavel Hlavinka. Titulární partner Vodafone Firmy roku vyhlásil tuto kategorii již druhým rokem a letos ocenil Martina Volfa. Ten provozuje  v Koloveči soukromé Muzeum techniky a řemesel, které je založeno na prezentaci tradiční výroby kolovečské keramiky. V muzeu se nachází 48 řemesel a živností. Sám Martin Volf ovládá hrnčířské řemeslo, které se v rodině předává z otce na syna již od roku 1785. Muzeum dokáže přivést do obce Koloveč každoročně šest tisíc návštěvníků a přináší tak příležitosti i pro další místní podnikatele.

Další finalisté Firmy a Živnostníka roku - čtěte ZDE

Partneři soutěží se netají tím, že jim jde o zvýšení prestiže podnikatelského stavu a změnu pohledu zejména na malé podnikatele, jejichž přínos pro region je často nedoceněn zejména v současné době. „Podporujeme soutěž Živnostník roku, protože obzvlášť drobní živnostníci jsou základním stavebním kamenem místní ekonomiky a mezi jejich zákazníky často najdeme jejich sousedy a lidi z nejbližšího okolí. To je důvod, proč podpora drobných živnostníků přispívá k rozvoji ekonomiky v místních regionech,“ sdělila generální ředitelka titulárního partnera společnosti Mediatel Kimberli Lewis.  
 
Obdobně se vyjadřuje také Bohumil Mazač, generální ředitel společnosti ČEZ Prodej, která podporuje soutěže od samého počátku: „Pomáháme tam, kde působíme, proto podporujeme podnikatele v jejich vlastním prostředí.“  
 
Seriál krajských kol soutěží Vodafone Firma roku 2009 a Zlaté stránky Živnostník roku 2009 bude pokračovat až do 8. října. Vítězové všech krajů se pak utkají o celkové prvenství 26. listopadu ve Slovanském domě v Praze a diváci budou moci sledovat v pořadí 4. ročník předávání cen v přímém přenosu na ČT 24. Více na www.firmaroku.cz