Představitelé skupiny G20 chtějí zachovat opatření na podporu ekonomiky tak dlouho, dokud budou účelná a dokud se neobjeví známky udržitelného růstu. Píše se to v návrhu komuniké, které by mělo být zveřejněno po schůzce G20 v Pittsburghu. Na odstranění stimulačních opatření bude podle G20 dobré spolupracovat a postupovat koordinovaně.

Skupina se rovněž dohodla, že se bude snažit prosadit takové změny ve finančním sektoru, které by zamezily excesům z posledních let. Příliš riskantní chování na finančních trzích je podle zástupců G20 jednou z příčin, které vedly k nynější krizi. Nutné je proto zavést například přísnější standardy fungování bank.

Zástupci skupiny se chtějí dohodnout i na zavedení nových pravidel, která mají zvýšit kvalitu a objem kapitálu bank. Pravidla mají také zabránit tomu, aby finanční instituce nadměrně nevyužívaly takzvaného pákového efektu, který může vést k vysokému zadlužení.

"Tato pravidla budou postupně zaváděna, jakmile se zlepší finanční podmínky a bude zřejmé, že nastalo hospodářské oživení," píše se v návrhu komuniké, z něhož cituje agentura Reuters. Delegáti summitu, který dnes končí, chtějí nová pravidla zavést do konce roku 2012.

Skupina G20 sdružuje vyspělé a klíčové rozvojové země. Patří do ní Evropská unie a dalších 19 zemí světa, jmenovitě Británie, Spojené státy, Argentina, Brazílie, Indie, Austrálie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Jižní Korea, Rusko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko.

Členské země G20 se na výkonu světové ekonomiky podílejí asi z 90 procent. Skupina vznikla v roce 1999, její význam ale kvůli dopadům globální finanční a hospodářské krize výrazně vzrostl až v posledním roce. V letošním roce se zástupci G20 k jednání sešli už potřetí.