Evropská centrální banka (ECB) vyzvala Evropskou unii (EU), aby nejpozději v roce 2011 přistoupila k takzvané únikové strategii, tedy snížení finanční pomoci svým ekonomikám. Uvedl to prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet na neformální schůzce ministrů hospodářství a financí zemí Evropské unie ve švédském Göteborgu.

Strategie odchodu od stimulačních opatření je podle Tricheta nepostradatelná pro hospodářské oživení a důvěru v ekonomiku. Podniky i občané musejí být ujištěni, že vlády nebudou pokračovat v hromadění dluhů, uvedl šéf ECB.

Přesný termín konce stimulů? Řada zemí váhá

Ministři financí EU, kteří se spolu s guvernéry centrálních bank unie sešli na dvoudenním summitu v Göteborgu, však reagovali vyhýbavě s tím, že počkají do listopadu na další prognózy ekonomického růstu.

Zástupci zemí a šéf ECB diskutovali o tom, kdy ukončit poskytování finanční pomoci ekonomikám, jejich názory se však různí. "Pro nás je důležité, aby strategie odchodu byla zahájena co nejdříve po nástupu oživení," řekl Trichet na tiskové konferenci, která následovala po vzájemných rozhovorech.

"Z našeho pohledu by to mělo být nejpozději v roce 2011," dodal. Řada zemí ale právě kvůli nejistotě ohledně doby příchodu oživení odmítá stanovit konečný termín pro ukončení stimulačních opatření, napsala agentura Reuters.

Příprava se předem

"Musíme počkat na ekonomické prognózy Evropské komise, které budou zveřejněny v listopadu," uvedl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který zároveň předsedá takzvané euroskupině sdružující ministry financí eurozóny.

"Samozřejmě musíme připravit strategie odchodu (od stimulačních opatření) již nyní. A poté uvidíme, zda bude možné tyto strategie zrealizovat v roce 2011," dodal.

Podle Junckera by tyto prognózy měly ukázat, zda evropská ekonomika bude v roce 2011 stabilnější, což by zvýšilo šance na zahájení omezování finanční pomoci.

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí snížil pouze o 0,1 procenta oproti předchozím třem měsícům, kdy se propadl o 2,5 procenta. V meziročním srovnání klesla ekonomika eurozóny za tři měsíce do konce července o 4,7 procenta.

Juncker tento týden předpověděl, že v celém příštím roce by ekonomika eurozóny měla vzrůst o 0,3 až 0,5 procenta po letošním propadu čtyři procenta.