Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 je znepokojena silným kolísáním měn, které podle ní může poškodit proces zotavování globální ekonomiky. Skupina ale v závěrečném komuniké po schůzce v Istanbulu zopakovala, že vítá závazek Číny povolit větší flexibilitu při stanovování kurzu čínské měny jüan. Důležité je podle G7 také to, aby vlády příliš brzy neukončily opatření na podporu ekonomiky.

V části, která se zabývá kurzy měn, je ale obsah komuniké prakticky totožný s tím, který se objevil v komuniké z předchozí schůzky G7 letos v dubnu.

"Nadměrná kolísavost a neuspořádané pohyby směnných kurzů mají nepříznivé dopady na hospodářskou a finanční stabilitu. Devizové trhy dál pozorně sledujeme a v případě nutnosti spolupracujeme," píše se v komuniké.

Flexibilnější jüan

Některé evropské země chtěly znění komuniké změnit tak, aby odráželo vývoj na devizových trzích. Od jara totiž výrazně zpevnilo euro k dolaru, což je podle některých činitelů problém. Představitelé skupiny se ale nakonec dohodli, že setrvají u původního stanoviska a beze změn nechali i mírnější postoj vůči Číně, který poprvé přijali v únoru.

"Vítáme pokračující závazek Číny přejít k flexibilnějšímu směnnému kurzu, který by měl vést k dalšímu efektivnímu zpevnění žen-min pi a pomoci k podpoře vyrovnanějšího růstu v Číně a ve světové ekonomice," uvádí se v komuniké. Žen-min pi, v anglickém přepisu renminbi, je oficiální název pro jüan.

Země G7 se obávají, že příliš nízký kurz jüanu podporuje vývoj čínského zboží na úkor vývozu z vyspělých zemí. To podle G7 přispívá k nerovnováze globální ekonimiky. Zatímco Čína vytváří obrovské obchodní přebytky, zahraniční obchod vyspělých zemí je zpravidla v deficitu. Obrovský schodek mají hlavně Spojené státy.

Výhled G7 nejistý

K budoucnosti G7 se komuniké příliš nevyjadřuje, i když některé zdroje upozorňovaly, že skupina se bude zabývat i tímto tématem. Před týdnem se konal summit skupiny G20, který vedle zemí G7 sdružuje největší rozvojové země. Tato skupina, jejíž součástí je i Čína, se označila za hlavní platformu, na které se budou řešit ekonomické problémy globálního významu. Doposud toto privilegium patřilo právě skupině G7.

Členové G7 podle očekávání uvedli, že vidí známky hospodářského oživení a pokračující zlepšování stavu finančních trhů. Zdůraznili však, že přílišný optimismus není namístě, protože hospodářské oživení zřejmě bude zatím dost křehké. Na trhu práce zatím zlepšení nenastává vůbec.

Opatření na podporu ekonomiky podle členů G7 zůstanou v platnosti tak dlouho, dokud nebude mít proces hospodářského oživení pevnější základy. Skupina ale slíbila, že až bude vhodné podpůrná opatření ukončit, budou jednotlivé země svůj postup koordinovat.