Restrukturalizaci ukrajinského energetického koncernu Naftogaz ve čtvrtek podpořila drtivá většina držitelů eurobondů v objemu 500 milionů eur (zhruba 12,9 miliardy Kč). Podnik v pátek uvedl, že příznivě se vyvíjejí také jednání s dalšími zahraničními věřiteli.

Firma se dostala do finančních těžkostí kvůli tomu, že nakupovala ruský plyn, jehož cena se neustále zvyšovala, ale byla nucena surovinu na domácím trhu prodávat za nižší, dotované ceny. 

Držitelé původních eurobondů za 500 milionů, jejichž jistina měla být splacena k 30. září a s nimiž je spojen roční úrok 8,125 procenta, o návrhu Naftogazu hlasovali ve čtvrtek. Pro návrh výměny dluhopisů se podle Naftogazu vyslovili držitelé více než 92 procent cenných papírů. Nové dluhopisy mají mít roční úrok 9,5 procenta. 

Výměna dluhopisů pod dohledem vlády

Naftogaz chce vyměnit veškeré dluhopisy a další závazky v zahraničí a sjednotit je vydáním nových dluhopisů v objemu 1,65 miliardy dolarů (asi 28,8 miliardy Kč), které budou mít splatnost pět let. "Nové dluhopisy denominované v amerických dolarech budou mít výhodu neodvolatelné a bezpodmínečné státní garance ze strany ukrajinské vlády," uvedla ukrajinská firma již dříve.

Mezi dalšími věřiteli, s nimiž se jednání podle zástupců firmy rovněž posunulo k lepšímu, je například švýcarská banka Credit Suisse. Ta poskytla Naftogazu půjčku asi 550 milionů dolarů. Od německé Deutsche Bank si vzal Naftogaz úvěr asi 395 milionů dolarů, ústav Depha poskytl asi 220 milionů dolarů.

Úvěrová událost

Mezinárodní asociace pro swapy a deriváty (ISDA) ve čtvrtek nesplacení eurobondů ze strany Naftogazu označila za takzvanou úvěrovou událost. To znamená, že věřitelé, kteří se pojistili proti riziku nesplacení jistiny a nakoupili si potřebné swapy jako pojištění, je nyní mohou předložit emitentovi k proplacení.

Mezinárodní ratingové agentury Fitch Rating i Moody's Investors Service uždříve upozornily, že pokud Naftogaz jistinu nesplatí, budou jej považovat za firmu v platební neschopnosti. 

Naftogaz je jedním z aktérů několika sporů, které mezi sebou vedou Kyjev a Moskva. Zpravidla jde o poplatky za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy, Rusko ale Ukrajinu také několikrát obvinilo, že v rozporu se smlouvami odebírá plyn určený pro zákazníky v západní Evropě. Kvůli vzájemným sporům už se velká část Evropy v zimních měsících několikrát ocitla bez plynu.

Naftogaz uvedl, že problémy kolem splátek dluhů nemají na dodávky plynu žádný vliv. Neovlivní prý ani platby, které Naftogaz musí každý měsíc hradit ruské straně, která plyn dodává.