25 žen byznysu

Když se v zahraničí řekne Česko, nevybaví se cizincům pouze české pivo, hokejista Jaromír Jágr či pražští taxikáři. Stále větší zvuk mají v zahraničí i čeští manažeři a manažerky. HN přinášejí ty nejzajímavější příběhy z nejrůznějších koutů země.

Například Sentu Čermákovou znal ještě nedávno jen málokdo. Letos se však ve společnosti Hewlett-Packard stala ředitelkou vztahů s médii a analytiky v oblasti technologických služeb a vertikál s celosvětovou působností. Krkolomný název funkce znamená jediné - řídí mezinárodní tým se sídlem v Kalifornii a na starosti má tiskové a analytické oddělení. K tomu organizuje i hlavní výroční konference pro analytiky.

Konkurz po telefonu

Příběh Senty Čermákové je výjimečný i tím, že se nestává příliš často, aby byla česká manažerka povýšena na pozici přímo v centrále jedné z největších IT firem světa. A jak takový konkurz na top pozici v mezinárodní firmě vypadá?

"Měla jsem výhodu, že jsem polovinu výběrové komise znala z celosvětových setkání i meetingů. Tím pádem odpadla nutnost pohovoru na živo, který by se jinak konal na Floridě. Místo toho se mnou dva viceprezidenti a tři ředitelé dělali pohovor po telefonu," říká Čermáková s tím, že celé se to odehrálo během dvou týdnů. "Nervózní jsem nebyla. Pohovory jsem si užívala, byly velmi zajímavé. Cítila jsem, že nemůžu prohrát," dodává.

Senta Čermáková pro HP pracuje celý svůj profesní život - začínala totiž v Digital Equipment. Tuto firmu později pohltil Compaq, který následně fúzoval s Hewlett-Packard.

Za celou kariéru jen jedinkrát pocítila, že být ženou je nevýhodné. "Když jsem se vracela po druhé mateřské dovolené, bylo mi hodně hořko - po šesti letech v manažerských pozicích jsem začínala od nuly v oddělení podpory prodeje. Ale má pracovní deprese trvala jen chvíli, brzy jsem si novou roli zamilovala, dala jí nový šmrnc a pak opět začala stoupat ve firmě nahoru."

Další významnou Češkou v zahraničí je Vladimíra Josefiová. Ta působila jako personální ředitelka v Živnobance a její slovenské sestře Unibance. Nyní má však na starosti rozvoj obchodu, produktový vývoj a marketing v nově založené společnosti s cílem rozvíjet a řídit kartový byznys pro zahraniční banky finanční skupiny Intesa Sanpaolo. "Intesa Sanpaolo Card má zhruba 270 zaměstnanců a dvě centrály, v Chorvatsku a Slovinsku. Já osobně sídlím v Koperu a v týmu mám dvacet kolegů," říká Josefiová.

Jak sama říká, práce v zahraničí je vždy náročná pro celou rodinu a podle jedné statistiky přes 85 procent takovýchto misí končí neúspěchem kvůli nespokojenosti partnera či rodiny. Statistik se však nebojí. "Já mám však výhodu velké podpory svého partnera i svého syna, který se může ve svých sedmi letech chlubit mnoha přítelkyněmi, které má v různých evropských městech," dodává Josefiová s tím, že stále ale celá rodina považuje za domov Česko.

Balkán i Arménie

A výčet úspěšných žen tím nekončí. Veronika Přikrylová je generální ředitelka společnosti Microsoft pro rozvoj trhů střední a východní Evropy.

Věnuje se tvorbě obchodní strategie pro oblast Arménie, Ázerbájdžánu, Bosny, Hercegoviny, Makedonie, Kypru a Malty.

Jana Belyušová zase z evropské centrály Nike řídí dva tisíce lidí a další Češka, Vanda Wolfová, má exkluzivní práci v Paříži. Sedí ve výkonné radě marketingové společnosti Ogilvy One Europe a na starosti má například zefektivnění globální marketingové komunikace British Airways . Pod sebou má tým sto dvaceti lidí, kteří pracují s klienty v pěti zemích.

"V zahraničí jsem se nikdy s žádným handicapem spojeným s tím, že jsem žena, nesetkala. To je v rámci naší firmy zcela nemyslitelné, ať už jsem měla jednání na Blízkém východě či v Koreji, kde to ženy manažerky často nemají lehké," říká Wolfová s tím, že vždy jí pomohlo, že je cizinka zastupující globální firmy a která respektuje místní kulturu.

"A myslím, že mi i ve Francii na začátku pomohlo, že jsem z Čech - mohla jsem úspěšně vést multikulturální tým i díky tomu, že jsem nepatřila ani k Francouzům a ani k Američanům," dodává Wolfová.

V Paříži působí i další Češka - Jarmila Špůrová. Někdejší pravá ruka prvního francouzského šéfa Komerční banky Alexise Juana v Société Générale připravuje analýzy, které banka využívá k rozšiřování impéria ve východní Evopě.



KALIFORNIE I CHORVATSKO
Senta Čermáková (vlevo) na otázky HN odpovídala z Kalifornie, kde sídlí tým, který v Hewlett-Packard řídí. Vladimíra Josefiová zase psala z Chorvatska, kde pracuje pro finanční skupinu Intesa Sanpaolo.

FOTO: HN - ZUZANA ŠMAJLEROVÁ, ARCHIV HN