Emirát Abú Zabí se zapojí do krize v Dubaji a zváží, jakou pomoc sousednímu emirátu poskytne. Agentuře Reuters to řekl zástupce vlády v Abú Zabí. Vlivný emirát, v němž leží i hlavní město federace Spojené arabské emiráty, Dubaji zřejmě poskytne finanční podporu, všechny její dluhy ale asi nepřevezme.

"Podíváme se na závazky Dubaje a budeme k nim přistupovat případ od případu. Neznamená to, že Abú Zabí se zaručí za všechny jejich dluhy," řekl zástupce Abú Zabí, který si nepřál být jmenován.

Krize v Dubaji se naplno projevila ve středu, kdy emirát sdělil, že chce odložit splátky dluhů společnosti Dubai World. Ta je jedním ze dvou klíčových podniků, které mají zásadní vliv na celou ekonomiku Dubaje. Finance této společnosti jsou do značné míry propojeny s financemi emirátu, což je hlavní důvod, proč toto oznámení vyvolalo otřesy na světových finančních trzích.

 


Selektivní pomoc firmám v síti polostátních subjektů, někdy označované jako "Dubai Inc.", namísto všeobecných záruk, pravděpodobně pobouří investory. Ti léta předpokládali, že konzervativní Abú Zabí poskytne svému emancipovanějšímu sousedovi záchrannou síť. "Některé subjekty v Dubaji jsou komerční a polostátní. Abú Zabí si bude vybírat, kdy a kde poskytne pomoc," řekl zdroj. V sázce je především dluh v objemu 59 miliard dolarů (asi 1,04 bilionu Kč), který má holdingová společnost Dubai World a její developerská odnož Nakheel. Ve společnosti Dubai World, a potažmo i v Nakheelu, má hlavní slovo vláda. Dubaj odložila splátku dluhů Nakheelu o šest měsíců a její šokující oznámení přišlo těsně předtím, než začalo delší období svátků.

 

Světoví politici se snaží obavy z krize v Dubaji mírnit a tvrdí, že globální ekonomika se sice ještě nevymanila z hluboké krize, už se ale prý zotavila natolik, aby se s touto situací vypořádala. Ke krizi v Dubaji se v minulých dnech vyjadřovalo několik lídrů, včetně britského premiéra Gordona Browna, francouzského ministerského předsedy Francoise Fillona, ruského premiéra Vladimira Putina či zástupců Evropské centrální banky.

 

Některé burzy se už  zotavují

Přestože světové finanční trhy na oznámení Dubaje nejprve reagovaly prudkým poklesem, v pátek už se některé burzy začaly zotavovat. Mezinárodní banky, které sídlí mimo Perský záliv, uvedly, že jejich pohledávky za Dubají jsou většinou v rozumných objemech. Výraznější dopady na svou ekonomiku nečeká ani Indie, která má ve Spojených arabských emirátech řadu svých občanů. Ti posílají velkou část příjmů svým rodinám v Indii.

 

Rozvoj Dubaje do značné míry financovaly banky z Blízkého východu, velká část jich je z Abú Zabí. Bankéři z Abú Zabí uvedli, že minimálně 30 procent úvěrů, které jejich banky poskytly, byly pro firmy z Dubaje. Investoři si proto ani tak nelámou hlavu tím, zda Abú Zabí Dubaji pomůže, ale kdy a jakou formou tak učiní.

 

Krize postihne i německé stavební firmy 

Dopady krize v Dubaji pocítí i řada firem v Německu. Podle šéfa německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Martina Wanslebena je v Německu dost firem, které se v Dubaji podílely na prudkém růstu výstavby.

"Problémy pocítí řada německých firem. Dubaj byla řadu let permanentním staveništěm a důležitým trhem pro mnoho firem, jejichž výrobky a služby se při výstavbě používají. Je to prakticky všechno, počínaje vrtačkami, přes bagry a kovové díly až po okna," řekl Wansleben německému listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Dopady ale mohou být i psychologického rázu a je možné, že vlna šoku se projeví v celém Německu. "Za současné křehké situace je každý problém nebezpečný. Když to všechno vezmeme v úvahu, zprávy z Dubaje jsou tvrdou ranou. Ukazuje se, že další problémy nás ještě čekají," dodal.

 

Dubaj i Abú Zabí jsou součástí Spojených arabských emirátů (SAE). To je federativní stát, který se skládá ze sedmi autonomních emirátů. Každý z nich má vlastní vládnoucí rodinu, kdy řada z jejích členů má značné podnikatelské zájmy. Dubaji vládne rodina Maktúmových. SAE jsou třetím největším vývozcem ropy na světě, většina suroviny se nachází na území emirátu Abú Zabí.