INFOGRAFIKA: DUBAJ
 
Podívejte se na grafiku (ZVĚTŠIT)

Vláda emirátu Dubaj se odmítá zaručit za dluhy, které má tamní konglomerát Dubai World. Řekl to v pondělí zástupce tamního ministerstva financí. Zodpovědnost je podle něj na investorech, protože se sami rozhodli, kam budou investovat a komu půjčí peníze. Činitel ale podle agentury Reuters zároveň odmítl, že by majetek Dubai World byl propojen s majetkem emirátu.

"Věřitelé musí nést část odpovědnosti za své rozhodnutí půjčit peníze těmto firmám. Oni si myslí, že Dubai World je součástí vlády, tak to ale není," řekl ve vysílání dubajské televize zástupce ministerstva financí Abdal Rahmán Sálih. "Společnost získala státní financování na základě projektových plánů, nikoliv však vládní záruky," uvedl.

Věřitelé tak podle něj krátkodobě pocítí dopady restrukturalizace konglomerátu, ke které se vláda chystá.

Sálih řekl, že reakce světových trhů na vývoj v Dubaji je přehnaná a neodpovídá rozsahu problémů, které Dubai World má. "Myslím, že banky nejsou v situaci, že by od centrální banky potřebovaly nějakou dodatečnou likviditu," dodal.+

Centrální banka Spojených arabských emirátů, jejichž součástí je i Dubaj, již o víkendu zavedla mimořádná opatření a otevřela úvěrovou linku pro všechny komerční banky, které působí na území SAE. K tomuto kroku přistoupila, aby uklidnila investory i drobné střadatele

I proto se zřejmě v pondělí dubajská vláda nechala slyšet, že likvidita tamního bankovního sektoru je dostatečná a není třeba se o další osud bank obávat.

Kdo zaplatí dluhy?

Co patří Dubai World

P&A

Dceřiná společnost mezinárodního provozovatele přístavů DP World. Původně britskou firmu získala Dubaj v roce 2006 za 3,9 miliardy britských liber.

MGM Mirage

Jedna z největších světových společností, která staví, vlastní a provozuje hotely a kasina. V současné době buduje hotelový a odpočinkový komplex City Center v Las Vegas, jehož první část se má otevřít v prosinci. Dubai World v MGM Mirage vlastní 9,5procentní podíl.

HSBC Holding

Největší bankovní skupina na světě, jejíž část Dubai World koupila v roce 2007 prostřednictvím své investiční společnosti Dubai International Financial Centre. Detaily transakce za dvě miliardy USD, kterou se stala největším akcionářem britské investiční banky HSBC, nebyly zveřejněny.

Deutsche Bank

Do německé banky vstoupila rovněž přes svou Dubai International Financial Centre v roce 2007. Nákupem 2,2procentního podílu za zhruba 2,1 miliardy USD se stala pátým největším akcionářem jedné z největších německých bank.

Palmové ostrovy

Unikátní umělé ostrovy ve tvaru palmového stromu, kde měly být postaveny nejluxusnější vily světa. Firma Nakheel, dcera Dubai World, dokončila první, nejmenší ze tří projektovaných, teď se plán zadrhl kvůli propadu cen nemovitostí.

Cirque du Soleil

Světově proslulý cirkus založený v kanadském Montrealu, 20procentní podíl získaly vloni společně dubajské státní firmy z majetku Dubai World Istithmar a Nakheel za nezveřejněnou sumu.

Barneys

Americký řetězec luxusních obchodů za 825 milionů USD koupila firma Istithmar v roce 2007

Emirát Dubaj 25. listopadu otřásl finančními trhy sdělením, že požádá věřitele konglomerátu Dubai World, aby po firmě zatím nevyžadovali splátky dluhů.

Emirát opřel svoji prosperitu hlavně o stavebnictví, vytvářející zhruba polovinu hrubého domácího produktu. Stále důležitější je také cestovní ruch, námořní doprava, obchod a finanční služby. Naproti tomu příjmy z vývozu ropy a zemního plynu představují méně než šest procent HDP.

Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho masivním rozvojem v minulých letech. Potíže Dubaje se splácením dluhů vyvolaly velkou nervozitu daleko za hranicemi "pouštního ráje". Finanční trhy se nyní ještě více obávají o zdraví dalších hluboce zadlužených ekonomik, jako jsou například řecká nebo maďarská.

Zákon praskajících bublin je nemilosrdný

Bublina na trhu nemovitostí tak splaskla i v Dubaji, kde jsou nyní kanceláře k pronajmutí až o 40 procent levnější než před rokem a byty jsou k mání zhruba za polovic. S obdobnou zkušeností se setkaly již dříve v USA nebo Evropě (Španělsko, Irsko, Británie).

Dosud tam bylo kvůli potížím s finančními zdroji (úvěry) a klesajícím cenám nemovitostí "zmrazeno" skoro 60 stavebních projektů, každý s rozpočtovanými náklady nad 50 milionů eur. Patří k nim i stavba přes 800 metrů vysokého mrakodrapu Nakheel Tower, který je známý pod názvem Al Burdž (Věž), a měl být původně otevřen v lednu 2010.

 

 

Oddaluje se také výstavba obřího mezinárodního letiště. Původní termín dokončení - kolem roku 2015 - se protáhne nejméně o pět let. Ještě horší vyhlídky mají další megaprojekty, třeba tzv. DubaiLand, jakýsi arabský mix evropského Disneylandu a amerického Las Vegas na ploše 140 čtverečních kilometrů.

"V roce 1931 to byla Empire State Building, v roce 1997 Petronnas Towers a nyní Burdž Dubai. Kdykoli se staví takové supervěže, svědčí to o tom, že trh je přehřátý," míní Eckart Wörtz, hlavní ekonom ústavu Gulf Research Center.