Co má ten Fischer za lubem, drbou si teď hlavu lobbisté a politici, kteří mají na starost zajišťovat svým barvám vliv ve státních firmách. Premiér Jan Fischer totiž spustil audit, jenž "hrozí" provětrat dozorčí rady i představenstva státem ovládaných podniků. V nich se přitom točí stovky miliard korun.

Nedávno už vláda razantně obměnila a zeštíhlela dozorčí radu Českých aerolinií, jež mířily do konkurzu.

"Bylo to pro nás varování. Proto prověřujeme, jak se zástupci státu starají o další státní podniky - nic jiného v tom není," odmítá premiér úvahy, že jeho úřednický kabinet udělá "čistku" ve firmách jako ČEZ, Lesy ČR nebo České dráhy, a na úkor zástupců ODS nebo ČSSD do nich prosadí nové lidi.

Za celou akcí přitom zřejmě stojí šéf Fischerových poradců Vladimír Mlynář. A když v pondělí vláda doplňovala člena Výboru státního fondu dopravní infrastruktury, sáhla po Michalu Franklovi - Mlynářovu kolegovi z Úřadu vlády...

"Spekulujte si, jak chcete," nedává premiér veřejnosti šanci zjistit, jak daleko jeho audit půjde. Zatím dostal podle informací HN podklady asi od poloviny ministerstev, na něž se jeho úřad obrátil s žádostí o údaje k jimi spravovaným firmám.

Je mezi nimi i ministerstvo financí, které má v gesci nejvíce státních podniků. Jeho šéf Eduard Janota také už sám zahájil prověrku ve "svých" podnicích. Rozčílily ho totiž "zlaté padáky", které si v celkové výši 120 milionů korun schválilo bývalé vedení jinak těžce prodělávajících ČSA.

Očista je potřeba

Není těžké hádat, co politiky na státních firmách láká. Mohou rozhodovat o jejich zakázkách, o dividendách, privatizaci. Zajímavé jsou i odměny členů dozorčích rad (desítky tisíc korun měsíčně).

Některé podniky se také "těší" v kuloárech pověsti, že z nich lze třeba přes marketingové smlouvy "odsát" peníze i do stranických pokladen. V této souvislosti jsou nejčastěji zmiňovány Lesy ČR, mnohem tišeji i ČEZ. Zástupci těchto podniků to popírají.

V současné době mají převahu ve vedení státních firem a dalších institucí lidé ODS nad ČSSD. Logicky - ODS byla dva roky u vládního vesla. Slušné pozice v orgánech státních firem obsadili tradičně i lidovci. Dnes ale z toho má užitek spíš odštěpená strana TOP 09, k níž řada bývalých lidovců přešla a přechází.

 Premiér Jan Fischer - "Na své kolegy jsem se obrátil proto, že chci být informován a mít jakýsi seznam, do kterého budu nahlížet. Dosud nic takového nemám. To ještě ale neznamená, že Fischer připravuje personální harakiri..."

Je přitom jasné, že vláda by měla úroveň lidí, dohlížejících na státní firmy, zásadně zlepšit. Viz třeba zmíněné České aerolinie: Za strůjce krize této firmy označují ekonomové bývalého šéfa Jaroslava Tvrdíka, jehož "odborností" pro post šéfa ČSA v roce 2003 bylo členství v tehdy vládnoucí ČSSD.

A v dozorčí radě aerolinek donedávna zase byla například primátorka Chomutova za ODS Ivana Řápková - která i obtížně vysvětluje, jak získala titul na plzeňské právnické fakultě.

V dozorčí radě Budějovického Budvaru sedí za ODS Filip Dvořák - starosta Prahy 1, jenž ale spíš proslul kontroverzním nakládáním s nemovitostmi. V radě Lesů ČR zase nyní mají bývalé hejtmany ODS nahradit loni vítězní hejtmani ČSSD - včetně libereckého Stanislava Eichlera, obviňovaného ve svém vlastním kraji ze střetu zájmů.

Politici radí: Klid

Nejtěžším politickým vahám - ČSSD a ODS - ovšem současný stav vyhovuje a na Fischerovu iniciativu se dívají ostražitě. "Žádný důvod k razantním změnám ve vedení státních podniků před volbami nevidím," říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Rozhodně odmítám, aby se teď dozorčí rady začaly měnit," prohlašuje i jeho protějšek z ODS Petr Gandalovič.

"Kdyby nebylo Mlynáře, tak se tím nikdo nezabývá," sdělil HN dokonce i jeden z vysoce postavených úředníků ministerstva financí.

Za vším hledej ČEZ?

Teorie z kuloárů nyní hovoří o tom, že Fischerovu úřednickou vládu chtějí zároveň využít nejsilnější byznysmeni, aby své lidi nasadili do státních firem přímo, bez podpory politických stran.

Nejvíce se přitom mluví o elektrárenském gigantu ČEZ, do jehož dozorčí rady prý míří právě Mlynář - jenž pak bude údajně "kopat" za TOP 09. Sám Mlynář to označil za absolutní nesmysl.

Nemusí ale jít o konspirační teorie. Současná vláda by prostě chtěla mít z ČEZ víc přímých informací i proto, že ji například vyhlášení půlbilionové zakázky ČEZ na nové elektrárny zastihlo nepřipravenou.

Fischer jistě nemá sílu na to, aby bez svolení politiků dělal zásadní změny. Ale jeho audit aspoň začíná čeřit kalné vody. Lidé typu Marka Dalíka nebo Ivo Rittiga za ODS či Tvrdíka za ČSSD - kteří mají či měli na starost dosazování stranických kádrů na klíčové ekonomické posty, jsou proto ve střehu.

Rozdělení vlivu politických stran v dozorčích radách státních firem