Bank of America se stala další velkou americkou bankou, který splatila celou státní pomoc ve finanční krizi. Největší bankovní skupina v USA oznámila, že vrátila ministerstvu financí celý poskytnutý úvěr 45 miliard dolarů (zhruba 786 miliard Kč).

Bank of America financovala splacení dluhu jednak přebytkem hotovosti a z druhé části výnosem 19,3 miliardy dolarů z prodeje nových akcií. Banka minulý týden završila největší prodej akcií v USA za poslední rok.

Bank of America je jednou z velkých amerických bank, které loni přijaly pomoc z vládního Programu pomoci s problematickými aktivy (Troubled Asset Relief Program, TARP). Vláda bankám pomohla kapitálovými injekcemi v době vrcholící finanční krize, kdy finanční ústavy srážely dolů mnohamiliardové odpisy hypotečních "toxických aktiv". Bank of America se navíc vyčerpala akvizicemi hypoteční banky Countrywide a investiční banky Merrill Lynch.

Splacení pomoci osvobozuje banku od drakonických vládních omezení na odměny manažerům. Kvůli restrikcím nebyla dlouho schopna najít nového generálního ředitele za Kena Lewise, který v září oznámil, že na konci roku odchází.


Prvními velkými bankami, které vrátily peníze obdržené z programu pomoci TARP, se v polovině června staly U.S. Bancorp a BB&T Corp. Díky oživení bankovního sektoru a splácení pomoci budou skutečné náklady nepopulární sanace amerických bank mnohem nižší, než se čekalo. Vláda nedávno odhadla, že ze 370 miliard dolarů, které bankám poskytla, dostane zpět téměř devět desetin.

Vláda však nehodlá program TARP ukončit a ve středu ho prodloužila o deset měsíců do října příštího roku. Bankami splácené peníze chce totiž použít na další podpůrné programy. Při schvalování programu loni v říjnu přitom demokraté i prezidentský kandidát Barack Obama podle listu The Wall Street Journal slibovali, že "každý cent" z vrácených peněz bude použit ke snížení státního dluhu.