Ještě v pátek ráno se zdálo, že po schválení rozpočtu poslanci zkrátili výdaje na nové české dálnice o pět miliard. V pátek však poslanci přiklepli Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok to, co mu předtím vzali.

Během páteční schůze převedli do SFDI 5,1 miliardy korun z privatizačních účtů státu, čímž dorovnali částku zpět na rekordních 96 miliard korun.

Stejně jako ve středu zaúřadovala ve sněmovně levice, když nový návrh na dorovnání předložil komunistický poslanec Pavel Hojda a pomocí hlasů KSČM, ČSSD a lidovců návrh prošel. Ten chce peníze vzít z privatizačního fondu, který je financován z dividend elektrárenské společnosti ČEZ.

Tomu již předtím i v pátek odporoval ministr financí Eduard Janota. Podle něj tento krok fakticky navýšil schodek státnío rozpočtu o další zbytečné miliardy. "Přesunem peněz z dividend ČEZu na SFDI, dojde k odčerpání peněz na důchodovou reformu a zase o to vzroste celkový deficit," uvedl ještě před jednáním Janota, který poté dodal, že část byla určena i na likvidaci ekologických škod.

Změnu silně kritizoval i Miroslav Kalousek (TOP 09), který vyzýval poslance: "Prožereme dalších pět miliard, nebo neprožereme? Já navrhuji neprožrat." Situaci chtěl vyřešit svým návrhem na rozpočtové opatřením vlády. Ten ale u poslanců neprošel.

"Odpovědnost nesou komunisté v řadách KSČM, ČSSD a KDU-ČSL," obvinil Kalousek levici.

Slamečka si mne ruce, privatizační fondy jsou běžným zdrojem

Ministerstvo dopravy už dříve uvedlo, že kvůli chybějícím pěti miliardám v rozpočtu by muselo zastavit nebo zpozdit tři desítky velkých dopravních staveb včetně velkých dálničních, například pražského a brněnského okruhu.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka proto dnes rozhodnutí sněmovny uvítal. "Ten rozpočet se dostal zpět do původní podoby, takže krizový plán nebude třeba využít," řekl ČTK ministr. Podle jeho dřívějších vyjádření však prý k ideální výši rozpočtu SFDI chybí dalších 20 miliard z národních zdrojů.

Zapojení privatizačních prostředků do rozpočtu SFDI je podle Slamečky standardní věc. Pro fond je podle něho důležité, že má peníze v rozpočtu. Kdyby se musely během roku hledat, rozpočet SFDI by se nyní snížit musel, uvedl ministr ke Kalouskovu návrhu. Stavby by se zastavily a čekalo by se na to, zda fond peníze od vlády dostane, dodal.

Rozpočet fondu má několik částí. Stát přispěje 36 miliardami, stejná suma přiteče z evropských fondů. Dalších 12 miliard vynese prodej dluhopisů, rovněž 12 miliard Kč získá fond z úvěru od Evropské investiční banky.