Velká realitní aukce

Draží se 44 bytů, řadových domů a vil z deseti projektů v Praze, Brandýse nad Labem a v Kolíně

 

Vstupné a jistina

Divák zaplatí vstupné 100 korun, účastník aukce zápisné 500 korun. Účastník musí navíc složit jistinu 100 tisíc korun. Pokud v aukci uspěje, jistina se stává první splátkou ceny nemovitosti.

Kdo může dražit

Dražit mohou Češi i cizinci. Mohou být v sále osobně nebo mohou vystavit limitní příkaz s limitem jejich nabídky a příhozů a vyhlašovatel aukce bude jednat za ně.

Draží se i rozestavěné byty

Aukce se z větší části týká rozestavěných bytů. Často jsou těsně před kolaudací a jeich definitivní dokončení se očekává v lednu až březnu

Dvoupokojový byt za 750 tisíc korun nebo luxusní pětipokojový řadový dům za necelých deset milionů. To jsou dvě ze 44 položek první aukce nemovitostí v Česku. Začíná dnes ve tři odpoledne v Autoklubu v pražské Opletalově ulici, pořadateli jsou společnosti Gavlas a Professionals.

Vyvolávací ceny začínají na 40 procentech katalogových cen. "Očekáváme, že všechny ceny půjdou nahoru. A určitě se prodají byty s nejnižší vyvolávací cenou," tvrdí Ivo Gavlas, majitel aukční a realitní kanceláře Gavlas, která je spolu s realitní kanceláří Professionals pořadatelem aukce.

Podobnou aukci obě firmy připravovaly již letos v červnu, vyvolávací ceny měly být na 70 procentech katalogových cen. Developeři tehdy ale nabídli hůře prodejné byty, za padesát i devadesát milionů korun. Jejich cena i po třetinovém snížení by nemotivovala k příhozům, aukce se proto neuskutečnila.

Proč aukce?

Ještě před dnešní aukcí chtěly společnosti Gavlas a Professionals nabídnout byty v dražbě. Podle Gavlase se však ukázalo, že dražební zákon nevyhovuje potřebám aukce bytů hned ze dvou důvodů. Byty do dražby musí být připravené minimálně dva a půl měsíce předem a před dražbou je developer nesmí prodat či jakkoliv upravovat. Hlavním problémem ovšem bylo, že do dražby nesmí jít rozestavěný projekt.

Výběr nemovitostí
 
CO SE MJ. DRAŽÍ - ZVĚTŠIT

Současná aukce se z větší části týká bytů v různé fázi rozestavěnosti. Řada z nich je těsně před kolaudací, u většiny z nich se předpokládá definitivní dokončení v lednu až březnu příštího roku. Výjimkou je projekt v Korunní ulici, kde objekt prochází totální rekonstrukcí a dokončení se očekává až v říjnu. Ještě později bude dokončen projekt na Černém Mostě, Čihadla, kde jsou zatím postavena jen dvě patra.

Vítěz aukce zaplatí za dokončený byt, případné klientské změny si ale bude muset doplatit nad rámec dosažené ceny. Kdo nemovitost vydraží, podepíše s developerem rezervační smlouvu a složí jistinu sto tisíc korun. Poté se uzavírá smlouva o smlouvě budoucí a nakonec kupní smlouva.

Největší developeři chybí

Poptávka developerů o zařazení do aukce byla údajně obrovská. "Museli jsme řadu zájemců odmítnout," řekl Gavlas a dodal, že původně mělo jít do aukce nejvýše 30 bytů. Velcí hráči trhu ale do historicky prvního podobného podniku nešli.

Z větších developerů se aukce účastní jen Finep a Geosan. Nabídky největších developerů, jako jsou Skanska Reality, Central group, Sekyra či Ekospol.

"Vývoj budeme pozorně sledovat. Pokud se podaří zvýšit ceny nad sto procent, zvážíme svou účast v některé z příštích aukcí," řekl Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol. "Ceny našich bytů nejsou tak nadsazené, abychom si mohli dovolit jít o polovinu dolů," vysvětlil neúčast Ekospolu.

"V České republice jde o nový způsob prodeje, jeho úspěch závisí na správném stanovení vyvolávací ceny. Ve Spojených státech fungují aukce nemovitostí bez problémů," řekl Filip Endal, šéf realitní sekce české pobočky poradenské firmy Deloitte.