Velká aukce bytů

130 lidí
zaplatilo 500 korun zápisného a složilo 100 tisíc korun aukční jistiny, aby mohlo soutěžit o nabízené byty

39 bytů, řadových domů a vil
ve vyvolávacích cenách od 570 tisíc korun po 14,9 milionu korun obsahoval aukční katalog

17,3 milionu korun
je nejvyšší částka, které se ve včerejší aukci dosáhlo. Vítěz souboje o rozestavěnou vilu zaplatil o 2,4 milionu víc nad vyvolávací cenu

3,45 milionu korun
zaplatil vítěz aukce bytu 2+kk na Vinohradech. Bylo to o 1,2 milionu, čili o 53 procent víc, než činila vyvolávací cena

První dobrovolná aukce bytů v zemi začala překvapivě. "Rulandské šedé, ročník 2008, vyvolávací cena jedna koruna. Neváhejte, dámy a pánové, další lahve budou tisíckrát dražší," zahájil včera v podvečer aukční maraton v pražském Autoklubu licitátor Jiří Štegl. Vítěz každé další aukce bytu totiž dostal k vydraženému bytu láhev vína.

První láhev od vinaře Maděriče se během dvou minut vydražila za 200 korun. Souboj o ty další, spojené s byty, trval podstatně déle.

Nečekaně velký zájem

Registrace účastníků trvala místo jedné hodiny dvojnásobek. "Přihlásilo se mnohem více zájemců, než jsme očekávali, okolo sto třiceti. Proto se zahájení aukce o hodinu posunulo," řekl HN Tomáš Duda, šéf realitní kanceláře Professionals, která byla spolu s aukční a realitní kanceláří Gavlas pořadatelem aukce.

A zpoždění nabraly i jednotlivé dražby, za první hodinu se podařilo vydražit jen čtyři z celkových 39 položek. Šéf Professionals ale proti takovému zpoždění nic nenamítal. Způsobil je totiž tvrdý souboj o byty, vyvolávané za zhruba polovinu ceny.

"S aukcemi jsem se setkal v Austrálii, kde jsem deset let působil. Je to nejobjektivnější způsob stanovení reálné ceny. Jsem rád, že se o jednotlivé položky bojuje," řekl Duda.

Boj na ostří nože

Jednotlivé dražby probíhaly poměrně dramaticky. O padesát tisíc, sto tisíc, ale i tři sta tisíc korun se zvednutím ruky zvyšovaly ceny vybraných bytů. Bojovou atmosféru vytvářeli oba licitátoři, jak Martin Zikmund, tak především Jiří Štegl.

"Chcete přece vyhrát! Chcete se dívat na Prahu z Císařky! Bojujte, proto jste sem přišli," vykřikoval licitátor do stovky kamenných tváří, jejichž majitelé bleskově propočítávali svá přání versus své možnosti.

Vyvolávací ceny 39 nemovitostí od sedmi developerů začínaly na čtyřiceti až šedesáti procentech katalogových hodnot. Díky příhozům se ceny zvedaly, katalogové výše ale nedosáhly.

"Znamená to, že trh je slabý nebo že představy developerů jsou jinde, než jsou představy kupujících. Aukce ukazuje reálnou úroveň cen," dodal Duda.

Další aukce bude v březnu

Výběr nemovitostí
 
CO SE MJ. DRAŽILO - ZVĚTŠIT

Nejdramatičtěji se vyvíjel souboj o nejdražší položku katalogu, nedostavěnou šestipokojovou vilu Na Císařce. Z vyvolávací ceny 14,9 milionu korun se po pětadvaceti příhozech mezi šesti licitujícími dostala na 17,3 milionu korun. I tak ale dosažená cena byla o tři miliony nižší než suma, kterou za vilu požadoval její developer Finep.

Ze třiceti položek, které se dražily do desáté hodiny večerní, zůstala na "ocet" jediná. Šlo o jeden z osmi domů Rezidence Císařka za 9,9 milionu Kč. Naopak u bytu 1+kk z projektu Na Zlaté v Praze-Čakovicích se vydražená cena 2,5 milionu korun téměř přiblížila ke katalogové ceně, která je jen o 43 tisíc korun vyšší.

"Jsem spokojený. Ukazuje se, že tento způsob prodeje, v zahraničí obvyklý, v Česku chyběl. Máme sehraný tým a další aukci uskutečníme v březnu, možná i dříve," prohlásil Duda.