Nezaměstnanost v eurozóně poprvé po více než 11 letech stoupla loni v listopadu na hranici deseti procent. V říjnu se zastavila na 9,9 procenta, v listopadu roku 2008 ale bez práce bylo jen osm procent lidí. Novináře o tom v pátek informoval Eurostat. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti vzrostla z říjnových 9,4 procenta na 9,5 procenta v listopadu.

V celé evropské sedmadvacítce je bez práce téměř 22,9 milionu lidí, z toho v eurozóně 15,7 milionu lidí. Ve srovnání se říjnem počet nezaměstnaných v listopadu meziměsíčně vzrostl o 185 000 v EU a o 102 000 v eurozóně. Od listopadu 2008, kdy již Evropa věděla, že se jí nevyhne největší hospodářská krize od 30. let minulého století, však v celé unii přibylo celkem pět milionů lidí, kteří museli opustit zaměstnání. V eurozóně je bez práce o zhruba tři miliony lidí více.

"Myslíme si, že míra nezaměstnanosti poroste i nadále až do zhruba třetího čtvrtletí letošního roku a na vysokých úrovních zůstane po celý rok 2011," řekl agentuře Reuters Nick Kounis z nizozemské části finanční skupiny Fortis. Podle Howarda Archera z IHS Global Insight je velmi pravděpodobné, že firmy nezačnou nabírat nové pracovníky, dokud nebudou přesvědčeny, že ekonomické oživení je trvalé a hospodářský růst bude pokračovat, což se zatím nestalo.

S největší nezaměstnaností v EU se momentálně potýká Lotyšsko, které patří k zemím, jež hospodářská recese postihla nejvíce. Bez práce je celkem 22,3 procenta Lotyšů. Pro Evropu představuje ale daleko větší problém nezaměstnanost ve Španělsku, která je druhá nejvyšší v EU a činí 19,4 procenta. Španělsko má však zhruba o 44 milionů obyvatel více než Lotyšsko. 

Počet lidí bez práce roste i v dalších velkých evropských ekonomikách, konkrétně ve Francii (10 procent) a Itálii (8,3 procenta). V Německu naopak míra nezaměstnanosti (7,6 procenta) zůstala loni v listopadu stejná jako v říjnu. "Dá se předpokládat, že propad trhu práce by se mohl blížit svému konci. Ale existuje riziko, že nezaměstnanost opět poroste na konci letošního roku, až skončí vládní opatření na podporu zaměstnanosti, což se týká především Německa," dodala Jennifer McKeownová z Capital Economics.

Nezaměstnanost zatím naopak příliš netrápí Nizozemí, kde je bez práce 3,9 procenta lidí, a Rakousko, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 5,5 procenta.

Ke státům s nižší nezaměstnaností patří i Česko (7,9 procenta v listopadu). Metodika používaná Eurostatem se ale liší od metodiky používané ministerstvem práce a sociálních věcí, která je v Česku v médiích více využívaná. Podle českého ministerstva je bez práce 8,6 procenta lidí.