Rekordní deficit

Řecko bojuje s fiskální krizí, poté co pomoc víceméně odmítla Evropská unie, hledá zadlužená země nové spojence, kteří by Aténám pomohly financovat prudce rostoucí státní dluh. Ten kdo má i po pomalu odeznívající ekonomické krizi dostatek financí  je Asie a především Čína, kterou nyní Řecko láká na svoje dluhopisy.

Podle britského listu Financial Times (FT) se Atény snaží Pekingu prodat vládní dluhopisy v sumě až 25 miliard eur (zhruba 653 miliard Kč). Zájem o využití vysokých čínských peněžních rezerv potvrdil listu The Wall Street Journal (WSJ) řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Americká banka Goldman Sachs již v Pekingu začala předběžně domlouvat prodej řeckých dluhopisů čínské Státní správě deviz, která spravuje devizové rezervy v hodnotě 2,4 bilionu dolarů (asi 44,7 bilionu Kč), sdělil FT. Provozní ředitel banky Gary Cohn mezitím uskutečnil dvě návštěvy Atén, kde se setkal s premiérem Jorgosem Papandreem.

WSJ uvedl, že ministr Papakonstantinu navštíví v rámci turné k propagaci řeckých dluhopisů Spojené státy a Asii včetně Číny. "V Číně je k dispozici spousta likvidity a velké finanční zdroje. Čína proto bude součástí turné," řekl ministr.

Podle FT však Peking zatím s koupí řeckých obligací nesouhlasí. Údajně žádá, aby nejmenovaná čínská banka získala strategický podíl v největší řecké bance National Bank of Greece, což však Atény odmítají.

První emise již uklidnila trhy

Řecká vláda již v úterý v aukci nabídla první letošní emisi dluhopisů. Šlo o 5leté dluhopisy a předpokládaný objem emise byl avizován ve výši 3 až 5 miliard eur. Poptávka však převýšila nabídku čtyřnásobně a země nakonec získala 8 miliard eur. Dluhopisy totiž nabízely výnos výrazně vyšší než obvykle - 6,10 procenta, tedy zhruba o 3,8 % vyšší než odpovídající referenční německé bundy.

Emise tak uklidnila trhy, které se obávají, že by Řecko nemuselo být schopno financovat své dluhy bez externí finanční pomoci. Úterní úspěch Atény povzbudil, další emise by měla následovat příští měsíc.

"Pokud je emise dluhopisů všeobecně brána jako lakmusový papírek pro posouzení schopnosti vlády získat čerstvé prostředky na trhu dluhopisů i přes fiskální deficity země, nikdo nemůže říci, že by Řecko tímto testem neprošlo,“ shrnul současnou situaci pro deník Wall Street Journal Philipp Jaeger, analytik DZ Bank ve Frankfurtu.

Čeká se na plán

Řecko se dostalo do těžkých potíží se zadlužeností na konci loňského roku, kdy mu kvůli odhalením výrazně vyšších rozpočtových deficitů snížily úvěrová hodnocení všechny tři hlavní světové ratingové agentury. To na finančních trzích vyvolalo obavy z platební neschopnosti země a v Evropské unii strach z poškození eura.

I kvůli tomu ratingové agentury snížily zemi hodnocení, což výrazně zývšilo náklady na obsluhu řeckého dluhu. Ty vzrostly a domácí dluh Řecka dosahuje již zhruba 120 procent ročního výkonu ekonomiky. Řecko nyní plánuje srazit deficit z loňských 12,7 procenta hrubého domácího produktu pod tři procenta do roku 2012.

Úsporný plán Řecka počítá s vyššími rozpočtovými škrty. Zatímco původně vláda chtěla snížit letošní rozpočtový deficit o 3,7 procentního bodu, dle nového lednového plánu to již mají být čtyři procenta. Vládní kabinet místní sociální demokracie chce ušetřit zhruba jednu miliardu eur škrty v sociálních dávkách, které mají činit celkem desetinu jejich objemu. Omezení se údajně nedotknou pouze části dávek pro rodiny. Vzrůst má spotřební daň na alkohol či cigarety, od čehož si vláda slibuje příjem vyšší o zhruba 400 milionů eur.

Konkrétní podobu, jaké kroky povedou k snížení obřího deficitu, by měla podle serveru Patria Online země představit příští týden.