Řecký premiér Jorgos Papandreu představil ozdravné kroky, kterými chce vyvést svoji zemi z krize. Pro letošek se chystá rozšířit zmrazení platů ve veřejné správě pro letošní rok. "Posuneme věk pro odchod do důchodu, zvýšíme daně bohatým lidem a zahraničním společnostem," naznačil premiér v televizním projevu další plány.

Zmrazení platů by se mělo dotknout i lidí, kteří vydělávají méně než 2000 euro měsíčně. Těm byl totiž původně slíben růst platů. Přesný plán, koho se bude zrmazení týkat oznámí vláda během několika dní, konkrétní dopad na rozpočet pak bude zveřejněn během pár týdnů.

Dalším plánem je zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, čímž by mělo dojít k navýšení příjmové stránku rozpočtu. "Je nezbytné zajistit, abychom měli okamžitý a skutečný nárůst příjmů v roce 2010, a proto daňový zákon bude zahrnovat zvýšení daně na pohonné hmoty," prohlásil premiér. Vyššího zdanění by se také měly dočkat zahraniční firmy.

Řecký premiér prohlásil, že přišel čas, aby Řecko podobně jako jiné evropské země přijalo "odvážná rozhodnutí". Jedním z plánů je i přepracování daňového systému. Ten by měl více zdanit příjmy bohatých a chránit chudší Řeky. Tento plán již vítězně představil Papandreu v říjnových  volbách. Na rozdíl ale od říjnových volebních slibů nedojde právě na růst platů úředníků.

"Jsme jedním ze slabých článků eurozóny. Musíme jednat okamžitě a rozhodně," prohlásil. Zároveň také požádal odbory, aby na tato opatření nereagovaly stávkou a vzali v úvahu špatnou ekonomickou situaci země. Podle Papandrea si země nemůže dovolit stávky a blokády, které by mohly vykolejit snahu dostat ekonomiku zpátky do chodu.

Papandreu v úterý také zopakoval, že země je obětí bezprecedentního spekulativního útoku."Řecko je v centru spekulativní hry zaměřené na euro," prohlásil. Kvůli prudkému poklesu cen řeckých vládních dluhopisů se náklady země na nové výpůjčky drasticky zvýšily."

Země nemůže být ponechána na milost věřitelům a trhům," řekl Papandreu. Dodal, že vysoká přirážka mezi výnosy řeckých a německých státních dluhopisů je "zcela neodůvodněná" a dusí ekonomiku. Výnosová přirážka v úterý dosáhla téměř 3,5 procentního bodu proti pondělním 3,27 bodu.

Již dříve si Atény stanovily jízdní řád, jak se bude postupně deficit zmenšovat tak, aby již v roce 2012 splnil maastrichtské kritérium 3 procent. Ještě loni deficit dosáhnul rekordních 12,7 procenta HDP. Letos pak má být schodek snížen o plné čtyři procentní body na 8,7 procenta HDP. V roce 2011 má podle plánu klesnout na 5,6 procenta HDP a v roce 2012 dosáhne cíle dalším snížením o 2,8 procentního bodu.

Předlužení Řecka je problémem eurozóny

Problém předlužených veřejných financí Řecka je i problémem celé eurozóny a na řadě jsou Španělsko a Portugalsko. Řekl to v úterý na ekonomické konferenci v Aténách řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Prudký růst řeckého rozpočtového deficitu a státního dluhu na těžko udržitelné úrovně začal na konci loňského roku otřásat evropskými finančními trhy a kurzem eura. Trhy začaly spekulovat o odpadnutí Řecka z eurozóny a o nutnosti finanční sanace země jejími partnery.

Finanční záchranu Evropská unie vylučuje a požaduje po Aténách razantní úspory. Návrhy na emise společných eurobondů řada zemí v čele s Německem odmítá. Podle Papakonstantinua by ale právě jedním z možných řešení fiskální krize mohly být společné emise státních dluhopisů zemí eurozóny.

"Po Řecku jsou na řadě další země jako Španělsko a Portugalsko. Proto je problém Řecka i přes řecké zvláštnosti také problémem eurozóny," řekl Papakonstantinu podle agentury Reuters.

EU: Plán Atén je reálný

Komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia v pondělí označil řecký plán úsporných rozpočtových opatření za ambiciózní, ale realizovatelný. EU ve středu zveřejní k řeckému návrhu úsporných opatření své doporučení.

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso v úterý uvedl, že komise podpoří řecký plán na snížení deficitů. "Komise doporučí evropským ministrům financí  schválit řecký program," nechal se slyšet Barroso. Komise pak bude podle něj velmi intenzivně sledovat úsporný programi další rozpočtový vývoj země.

Řecký rozpočtový deficit loni dosáhl téměř 13 procent HDP a vládní plán počítá s jeho snížením do roku 2013 pod hranici tří procent. Zatím však socialistická vláda se zaváděním konkrétních opatření otálí v obavách z neklidu a stávek.

Další země budí další obavy

Finanční problémy Řecka se staly zdrojem obav, že se nákaza bude šířit do dalších zemí eurozóny, které patří ke slabším článkům celého měnového bloku. Obavy budí zejména rovněž vysoce zadlužené jihoevropské země Portugalsko, Španělsko a Itálie.

Obavy z hospodářského vývoje Portugalska v úterý vyjádřil portugalský člen bankovní rady Evropské centrální banky Vitor Constancio. Řekl, že ekonomika země se nachází "ve vážné a složité chvíli". Rovněž ceny portugalských dluhopisů v posledních týdnech po propuknutí řecké krize prudce klesaly.

Nicméně portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santos uvedl v reakci na nejistotu finančních trhů, že stav veřejných financí jeho země je zcela odlišný než je řecký problém. "Jakýkoli pokus srovnávat situaci Řecka a Portugalska není oprávněný," řekl.