Rodina zemědělkyně Ludmily Havránkové souhlasí s principy řešení, kterým by stát měl získat od farmářky pozemky nutné pro dostavbu dálnice D11 k Hradci Králové. ČTK to řekl právník Havránkové Pavel Černohous. Statkářce stát nabídne výměnu tří hektarů jejích pozemků za jiné tři hektary a do dlouhodobého pronájmu dalších 130 hektarů. S řešením v pondělí souhlasila vláda.

Podle Černohouse nyní bude výsledek záležet na jednáních o konkrétní podobě smluv. Připomněl, že v minulosti se již o smlouvách k jiným způsobům řešení dvakrát jednalo, ale stát si to vždy rozmyslel. "Jsme rádi, že vláda uznala, že je jednodušší jít cestou dohody než vyvlastnění, které by k cíli nevedlo," řekl.

Příslušné smlouvy by podle premiéra Jana Fischera měly být vládě předložené do 23. dubna, jinak stát zahájí kroky k vyvlastnění. Na přípravě smluv pro výměnu a pronájem pozemků mají pracovat ministerstva dopravy a zemědělství.

Ministři měli v pondělí na stole obě varianty dalšího postupu, tedy dohodu s Havránkovou i vyvlastnění. Pokusit se ještě o dohodu podle Fischera kabinet musel. "Vláda schválila harmonogram, ale pokud se dohoda nepodaří, zahájíme proces s uplatněním zákona o vyvlastnění," uvedl předseda vlády.

Ekonomičtí ministři již v prosinci na své poradě podpořili návrh, podle kterého by měl stát získat od Havránkové pouze tři hektary místo původně plánovaných deseti. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž posunulo dálniční sjezd asi o kilometr dál. Havránková by dostala pozemky v sousedství.


V roce 2008 se několikrát zdálo, že patnáctiletý spor o pozemky bude mít brzké řešení. Vláda Mirka Topolánka v říjnu doporučila výměnu 253 hektarů z Pozemkového fondu ČR za deset hektarů statkářky. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství, Havránková tehdy návrh uvítala. Stát však nakonec od tohoto řešení ustoupil.

Stavba dálnice D11 zatím v roce 2006 skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky.