Co je PPS?

Eurostat ve statistice použil tzv. standard kupní síly (Purchasing Power Standards - PPS).
Jde o uměle vytvořenou měnovou jednotku, která se používá při mezinárodních srovnáních.
Její výhodou je, že se v ní do jisté míry vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států.
Obecně se dá říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

Praha je podle statistik Evropského statistického úřadu (Eurostat) pátým nejbohatším regionem Evropské unie v přepočtu HDP na obyvatele. Výsledky, které dnes zveřejnil Eurostat, zároveň ukázaly, že mezi jednotlivými oblastmi panují obrovské rozdíly. Například vnitřní Londýn je sedmkrát bohatší než nejchudší region Severozápad v Bulharsku.

Data, která dnes evropští statistici představili, vychází ze situace v roce 2007. Podle nich do pětice nejbohatších z více než 270 regionů EU patří vnitřní Londýn (334 PPS; standard kupní síly), dále regiony Lucemburk (275 PPS), Brusel (221 PPS) a Hamburk (192 PPS). Česká metropole zaujala pátou pozici s hodnotou 172 PPS.

Statistici ve svých porovnáváních použili takzvané standardy kupní síly (PPS). To je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Její výhodou je, že se v ní do jisté míry vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států. Obecně se dá říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

Dvacet nejchudších regionů 27členné EU podle Eurostatu leží v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a Maďarsku, tedy zemích střední a východní Evropy, které v minulosti patřily do komunistického bloku a k EU se přidaly až v posledních dvou vlnách rozšíření v letech 2004 a 2007. Naopak nejbohatším regionům dominují regiony z Německa, Nizozemska, Británie či Dánska.