Evropská komise zkoumá tři stížnosti na americkou společnost Google, která vlastní i stejnojmenný internetový vyhledávač. V tiskovém prohlášení o tom informovala novináře, ale zároveň zdůraznila, že ještě nezahájila oficiální vyšetřování. Google uvedl, že za stížnostmi stojí jeho konkurence včetně amerického počítačového gigantu Microsoft.

"Evropská komise může potvrdit, že obdržela tři stížnosti proti Google, které v současnosti zkoumá. Komise zatím nezahájila oficiální vyšetřování," uvádí tiskové prohlášení EK. Podle Google za stížnostmi stojí britská společnost Foundem, která provozuje internetové schránky, jež porovnávají ceny zboží ve Velké Británii, francouzský "právnický" vyhledávač ejustice.fr a právě Microsoft, který mimo jiné vlastní populární web pro porovnávání cen zboží Ciao.

Microsoft: Google má předražené reklamy

Konkurentům Google se mimo jiné nelíbí, že je americký internetový gigant postihuje v rámci vlastního vyhledávače, který je ve světě jednoznačně nejpoužívanější, když jim přiděluje méně zajímavé pořadí. Google ovšem tvrdí, že podobnou praxi může poměrně těžko ovlivnit, protože jí ovlivňují pouze počítače. Firma navíc poukazuje na to, že ostatní konkurenční společnosti si stojí ve vyhledávači Google velmi vysoko.

Microsoftu se zase nelíbí, že Google zneužívá svého postavení a uměle drží velmi vysoké reklamní ceny. To je dáno tím, že firma prodává reklamu prostřednictvím aukcí a sama stanovuje minimální výši nabídek. Google ovšem tuto konkrétní stížnost nekomentoval. Nejde však o první podobný případ. Prakticky stejnou praxí se zabývá i německý kontrolní úřad po stížnostech dalších konkurenčních firem. Google přitom v Evropě ovládá zhruba 90 procent trhu s reklamou v rámci internetových vyhledávačů, v USA je to zhruba 80 procent.

Google tato obvinění odmítá. "Jsme přesvědčení, že náš obchod provádíme v nejlepším zájmu našich klientů a partnerů, stejně dodržujeme zákony Evropské unie," dodala poradkyně společnosti Julia Holtz.