Řecká ekonomika

Schodek rozpočtu 13,6 %

Loňský schodek veřejných financí se po revizi Eurostatu vyšplhal na 13,6 % HDP. To je dvakrát víc, než předtím země přiznávala, a asi čtyřikrát více, než připouštějí pravidla eurozóny. A čeká se ještě další korekce dolů.

Nezaměstnanost 567 000

V Řecku je nyní bez práce 567 tisíc lidí. Veřejný sektor přitom trpí přezaměstnaností. Jen v posledních pěti letech bylo vytvořeno nových 150 tisíc míst.

Jak přibývá lidí bez práce (v procentech)

 

Jediná cesta pro Řecko, jak se stát znovu konkurenceschopným, je vystoupení z eurozóny. V opačném případě mu hrozí jen další zadlužování. Píše to ve svém komentáři k páteční žádosti Atén o finanční pomoc Evropské unie německý konzervativní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Mnichovský Süddeutsche Zeitung naopak soudí, že je i v zájmu Německa Řecku pomoci, a to pokud možno okamžitě.

Podle FAZ není řecká vláda schopná svoje dluhy už splácet. "První úvěrový balíček od partnerských zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu je jen kapka na rozpálená kamna, neboť jím Řekové budou moct obhospodařit jen malou část státních dluhů. Když je stát v platební neschopnosti, platí pro něj to samé co pro podniky. Musí dojít k přeúvěrování, pomocí něhož bude moct Řecko spravovat své dluhy," předestírá frankfurtský list možný následný vývoj.

Vedle dluhů má podle něj Řecko ale ještě větší problém: jeho hospodářství je kvůli nadměrnému konzumu všechno jiné, jen ne konkurenceschopné. "Když teď EU po Řecích uprostřed těžké recese požaduje krátit výdaje a mzdy a zvyšovat daně, hrozí deprese," varuje FAZ. Důsledkem toho budou další sociální nepokoje, které Řecko zažívá už několik týdnů.

Vlastní měna

"Z této sestupné spirály vede ven jen znehodnocení měny," tvrdí deník. "Země může 'přes noc' vystoupit z měnové unie, vrátit se ke své vlastní měně a snížit své staré eurodluhy. Pomocí toho se Řecko stane znovu cenově konkurenceschopné a bude si moci opatřit prostředky na správu svých snížených úvěrů," dodává FAZ.

Süddeutsche Zeitung je naopak názoru, že Aténám je třeba co nejrychleji pomoci. Je to totiž podle něj v nejvlastnějším zájmu celé zóny.

"Pokud se zhroutí řecký finanční trh, následná řetězová reakce bude nekontrolovatelná. Banky po celém světě by se hroutily, další státy na jihu Evropy by šly ke dnu a měnový systém by se mohl rozpadnout," prorokuje mnichovský deník. To Němci podle něj nemohou potřebovat, protože na eurozóně profitují a šok způsobený jejím negativním vývojem by okamžitě pocítili na svém pracovním trhu.

"Evropa funguje jako velká karavana obklíčená šelmami. Táhne jen tak rychle jako její nejslabší velbloud. Když se rozpadne a velbloudi vepředu zůstanou osamoceni, nedojde do cíle ani nejsilnější zvíře," glosuje Süddeutsche Zeitung současnou situaci eurozóny.