Americká centrální banka Fed nechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0-0,25 procenta, kam ji srazila na konci roku 2008. Měnový výbor Fedu také stejně jako na předcházejících zasedáních podle očekávání zopakoval, že úvěrové náklady v zájmu podpory ekonomiky nechá zatím na minimu. Naznačil ale, že ekonomická situace a už i trh práce se po odeznění hluboké finanční krize a hospodářské recese zlepšují.

"Ekonomická aktivita nadále sílí a trh práce se začíná zlepšovat," uvedl Fed po dvoudenním zasedání měnového výboru a dodal že na síle nabírají i spotřebitelské a firemní výdaje. Hodnocení trhu práce bylo o něco optimističtější než minulý měsíc, kdy Fed pouze uvedl, že situace na poli zaměstnanosti se stabilizuje. I nyní však zopakoval, že zaměstnavatelé stále nejsou příliš ochotni nabírat nové síly.

Americké akcie po sdělení Fedu zvýšily dnešní mírné zisky a Dow Jonesův index vykazoval růst o 0,7 procenta. Dolar naopak ve vyhlídce na delší setrvání nulových úroků oslabil a euro, které předtím kvůli evropské dluhové krizi spadlo na roční minimum, zpevnilo na 1,3165 USD z úrovně 1,3155 USD před prohlášením Fedu.

Ani nyní nebylo rozhodnutí měnového výboru jednomyslné a proti zachování sazeb na minimu se opět postavil prezident Federální rezervní banky v Kansas City Thomas Hoenig, stejně jako na dvou předešlých zasedáních v lednu a březnu. Hoenig se obává, že ultranízké úroky by mohly vést k "postupnému vršení budoucích nerovnováh".


Americká ekonomika zahájila oživování v loňském třetím čtvrtletí a z recese se vymaňuje rychleji, než se původně čekalo. Hrubý domácí produkt vzrostl v posledních třech měsících loňského roku o 5,6 procenta a ekonomové předpovídají pro první čtvrtletí růst v průměru o 3,4 procenta.