Skupina německých profesorů kvůli pomoci Řecku podala k německému Spolkovému ústavnímu soudu žalobu na stát v pátek, ale již o den později přišlo zamítavé stanovisko. Akademici v žalobě žádali, aby německá vláda až do rozhodnutí soudu žádné peníze do Atén neposílala.

Vynesení verdiktu soudu přišlo velmi brzy, ale stanovisko bylo zamítavé. Podle agentur ústavní soud rozhodl o zamítnutí žádosti, protože zablokování pomoci by mohlo způsobit vážné hospodářské škody.

Podle prohlášení soudu stěžovatelé nepředložili konkrétní důkazy, že by vyplacení půjčky vážně a nevratně ovlivnilo jejich práva. Mluvčí soudu dodala, že soud bude ještě rozhodovat o stížnosti na zákonnost pomoci, to však bude trvat ještě nějaký čas. Případné rozhodnutí tak bude nejspíš jen formální, protože bude zřejmě oznámeno až po uvolnění peněz pro Řecko.

Rozpor s Maastrichtem?

Ekonomové svoji stížnost opírali o znění maastrichtských kritérií, která podle něj pomoc ve schválené podobě nedovolují.

Eurozóna se s Mezinárodním měnovým fondem nedávno dohodla na programu pomoci pro Řecko. V příštích třech letech by tak Atény měly dostat půjčku asi 110 miliard eur (zhruba 2,9 bilionu Kč), z čehož zdaleka největší část připadá na Německo. To má poskytnout asi 22,4 miliardy eur.

Žaloba byla podána v Karlsruhe skupinou pěti akademiků. Mezi nimi je také emeritní profesor ekonomie na univerzitě v Tübingenu Joachim Starbatty, který je známým euroskeptikem.

 Starbatty a další tři ekonomové německou vládu postavili před soud už v 90. letech minulého století. Tehdy napadli rozhodnutí vlády, že se Německo vzdá národní měny a místo marky zavede na svém území jednotnou evropskou měnu euro. Na tuto stížnost ale soud reagoval odmítavě.

Návrh zákona, který má Německu umožnit finanční pomoc Řecku poskytnout, v pátek schválily obě komory německého parlamentu. pomoc nyní ještě musí podepsat prezident.