Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes v nečekané reakci komentovala svůj postoj k závazkům Řecka a Portugalska.

Agentura u obou zemí uvažuje o snížení ratingu, v případě Řecka dokonce do spekulativního pásma, i přesto, že eurozóna rozhodla o záchranném balíčku v hodnotě stovek miliard eur, která má zabránit rozšíření řecké dluhové krize do dalších zemí.

Moody's se tak přidala ke konkurenční agentuře Standard & Poor's, která rating Řecka srazila do spekulativního pásma před dvěma týdny.

Agentura Moody's také uvedla, že vidí známky šíření řecké krize do dalších zemí v Evropě. Dluhová krize, která sužuje Řecko a projevuje se v dalších zemích, je podle analytiků agentury naprosto bezprecedentní. "Nákaza se šíří z Řecka, historicky nejslabšího článku eurozóny, na země s lepšími úvěrovými parametry jako je Portugalsko, Irsko a Španělsko," upozorňuje Moody's.

Moody's oznámila, že ve světle spekulací, které se objevují na trzích, se rozhodla k neobvyklému kroku a poskytne další informace k načasování a rozsahu předpokládané změny ratingu. Snížení ratingových známek v případě Portugalska i Řecka je podle Moody's pravděpodobné. Agentura nyní provádí čtyřtýdenní revizi finančního stavu obou zemí.

Češi musejí stabilizovat dluh, jinak si pohorší

Hrozba snížení ratingu, a tím ztráta důvěry investorů, hrozí i Česku. "Příští česká vláda musí přijít s věrohodným a podrobným plánem stabilizace veřejného dluhu, jinak České republice hrozí snížení ratingu," řekl analytik Moody's Dietmar Hornung. Česká republika má teď od Moody's hlavní rating na stupni A-1.

Hornung řekl, že pokud by se Česká republika vypořádala s penzijní reformou a s reformou zdravotní péče, pak by měla česká ekonomika pevné základy a nebyl by důvod prakticky k žádným obavám, co se týče konkurenční schopnosti země po odeznění krize.

"Česká republika je zajímavý příklad, protože když se podíváme na parametry zadlužení, tedy poměr dluhu k HDP, tak proti ostatním evropským zemím si vede dost dobře. Na druhou stranu ale určité obavy vzbuzuje vývoj (zadlužení). Proto je klíčové, aby nová vláda přišla s plánem, který bude věrohodný a poskytne k příštímu roku podrobnosti," řekl Hornung.

Reformy mohou naopak hodnocení zlepšit

Pokud by nová vláda stabilizovala poměr dluhu k HDP na současné úrovni a pokročila v reformě penzí a zdravotní péče, pak by se podle analytika dalo uvažovat i o zvýšení ratingu. Platí to ale i obráceně, tedy pokud se vládě nepodaří tato opatření prosadit, zvýší se tlak na snížení ratingu.

Poměr dluhu k HDP loni v České republice činil 35,4 procenta, což je pátý nejlepší výsledek ze všech 27 členů Evropské unie. O rok dříve na tom ale země byla ještě lépe a poměr dluhu k HDP činil 30 procent. Ministerstvo financí odhaduje, že poměr dluhu k HDP se letos zvýší na 37,5 procenta. To ale bude pořád hluboko pod průměrem EU, který loni činil 73,6 procenta.

Postoje ratingových agentur na začátku května kritizovala německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Nesouhlasí s tím, jak se stavějí ke krizi, s kterou se potýká v současnosti Řecko.

Chtějí také zjistit, zda agentury krizi ještě nezhoršily. "Rozhodnutí jedné z ratingových agentur snížit hodnocení Řecka dřív, než byl přijat záchranný program a byl znám objem navrhované pomoci, nás vede k tomu, abychom zvážili úlohu ratingových agentur v šíření krizí," píše se v jejich dopise.

Politici tak připomněli postup mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's, která na přelomu dubna a května srazila rating Řecka hned o tři stupně, čímž ho posunula do spekulativního pásma. Finanční trhy v tu chvíli zasáhla panika a začaly řecká aktiva rozprodávat. Řecku pak výrazně vzrostly i náklady na obsluhu dluhu.