Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet popřel, že by jeho instituce podlehla politickému tlaku, když souhlasila s nákupem státních dluhopisů. Trichet to řekl novinářům po zasedání Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) v Basileji. Evropské centrální banky přitom začaly s nákupem dluhopisů již v pondělí.

"Jsme naprosto a úplně nezávislí. To rozhodnutí je rozhodnutím Rady guvernérů, nikoli výsledkem nějakého tlaku," řekl Trichet, jehož citují zahraniční agentury. ECB i centrální banky jednotlivých zemí budou v rámci bezprecedentního programu nákupu státních dluhopisů podle Tricheta dělat to, co je třeba.

Trichet ani tentokrát neřekl, kolik peněz jsou banky k těmto účelům připraveny vynaložit. Naopak poznamenal, že rozhodnutí o angažovanosti ECB nebylo jednomyslné a bylo přijato "naprostou většinou" zástupců Rady guvernérů. Trichet zdůraznil, že nákupy dluhopisů ECB sterilizuje, aby tím vyrovnala nadměrnou likviditu.

Trichet se snaží odrážet kritiku, že ECB začíná s nákupem státních dluhopisů proto, že si to přejí politici. Část ekonomů odhaduje, že banka nakoupí státní dluhopisy za 200 až 300 miliard eur, což by mělo stačit. Ani na tyto odhady ale Trichet nechtěl konkrétněji reagovat.

"O rozsahu intervence rozhodne Rada guvernérů. V této fázi budeme dělat to, co je nutné," poznamenal Trichet. Dysfunkční trhy podle něj narušily vliv měnové politiky na reálnou ekonomiku, a proto je absolutně nezbytné, aby se představitelé vlád zemí eurozóny přihlásili k závazku plnit fiskální cíle.

Následovat musí škrty

Člen Rady guvernérů ECB Vitor Constancio, který je zároveň guvernérem portugalské centrální banky, varuje před přehnaným optimismem. Program pomoci, na němž se unie dohodla, podle něj nesmí být špatně interpretován hlavně v těch zemích, kvůli nimž vznikl. Vlády takových zemí se prý naopak mají v rozpočtu zaměřit na hlubší výdajové škrty.
"Teď se stává nutností přijmout nová opatření, která letos a příští rok přesvědčivým způsobem sníží rozpočtový deficit," sdělil Constancio,

S nákupem státních dluhopisů už v pondělí začala italská centrální banka. Nakupovala prý dluhopisy řecké a italské vlády. Centrální banky Francie, Finska, Slovinska a Německa nákup státních dluhopisů samy potvrdily. Aby ECB posílala akceschopnost, začne poskytovat dolarové půjčky a vrátí se k některým podpůrným programům, které už začala s odezníváním krize opouštět.