Aerolinky British Airways uspěly u soudu s požadavkem na zákaz stávky palubního personálu. Odbory oznámily, že se proti rozhodnutí soudu odvolají.

Aerolinky však upozornily, že letový provoz v příštích několika dnech zůstane narušený, protože firma již uvedla v činnost náhradní letový plán. Návrat k běžnému letovému plánu na londýnském letišti Heathrow plánují BA do víkendu. Lety však i nadále ohrožuje také prach ze sopky pod islandským ledovcem Eyjafallajökull.

BA se obrátily na soud, protože podle jejich názoru byl postup odborového svazu Unite při hlasování o zahájení stávky neregulérní. Soud dal společnosti zapravdu. Odbory plánovaly stávky ve čtyřech vlnách a s přestávkami měly trvat 20 dní. Poslední stávka měla skončit 9. června. Soud zrušil všechny stávky.

Je to už podruhé za šest měsíců, kde se BA podařilo úspěšně odvrátit u soudu stávku. Ze stejného důvodu soud rozhodl i o zastavení stávky, která se měla uskutečnit v období Vánoc a Nového roku. Odbory uvedly, že se proti rozhodnutí soudu okamžitě odvolají, protože postup při hlasování byl zákonný.

Stávky jsou součástí dlouhodobých sporů o platy a pracovní podmínky. Příčinou sporů je plán firmy ušetřit zhruba 62,5 milionu liber (asi 1,9 miliardy Kč) ročně, aby se podnik vyrovnal s poklesem poptávky po letecké dopravě, kolísavostí cen paliva a nárůstem konkurence.

Ředitelka BA pro Českou republiku Anna Inghamová-Grantová ještě před soudním zákazem stávky uvedla, že spojení mezi Prahou a Londýnem bude omezeno jen minimálně.

"Od 19. do 23. května bude na této lince zrušen každý den pouze jeden let ze čtyř plánovaných.V úterý 18. května odletí z Prahy všechny lety podle standardního letového řádu," sdělila ČTK ředitelka. Případné dopady na linky do ČR po zrušení stávky se ČTK nepodařilo zjistit.

Vedení aerolinek vyzvalo odbory, aby využily tuto příležitost k dalšímu jednání a rychlému vyřešení sporu. V pondělé se uskutečnilo další kolo jednání mezi představiteli aerolinek a odborů a zástupci státu, žádné zprávy však zatím nenaznačují, že by v jednání nastal průlom.

Odbory už dříve uvedly, že hlavním problematickým bodem jednání je dohoda o obnovení cestovních výhod pro zaměstnance, kteří se zúčastnili březnové stávky, a zastavení disciplinárního řízení vůči některým zaměstnancům, napsaly agentury AP a Reuters.

Během poslední stávky, která British Airways zasáhla v březnu, podnik udržel v provozu 79 procent dálkových letů a 58 procent linek na kratší vzdálenosti. Sedmidenní stávka ale přesto firmu přišla na zhruba 45 milionů liber (1,3 miliardy Kč). Dubnové přerušení letů kvůli popelu z islandské sopky firmu stálo dalších asi 20 milionů liber (598 milionů Kč) denně na ztracených tržbách.