Elektronické mýtné pro osobní automobily od prvního ledna pravděpodobně nebude. Ministr dopravy Gustav Slamečka rozhodl, že jeho úřad nebude v přípravách zavedení takzvaných vinět pokračovat a rozhodnutí, co dál nechá až na novou vládu. Tvořící se koalice přitom zavedení tohoto způsobu platby mýtného odmítá.

"Nebudeme vypisovat žádný tendr na dodavatele elektronických vinět ani nebudeme tuto zakázku zadávat bez uvěřejnění," potvrzuje mluvčí úřadu Karel Hanzelka.

Jako důvod uvádí, jak skeptický postoj zastupců politických stran, které pravděpodobně usednou v příští vládě, tak názory právníků.

Rozhodnutí ministerstva dopravy prakticky znamená, že i příští rok si budou řidiči lepit na skla opět papírové dálniční známky. Při současném rozložení poslanecké sněmovny a prohlášeních zástupců politických stran, bude zákon, podle kterého měly být viněty od prvního ledna 2011 zavedeny, snadno zrušen.

Jiná možnost

Zástupci ministerstva dopravy dosud tvrdili, že nemají jinou možnost, než pracovat na přípravě zavedení vinět, protože tak mu to ukládá schválený zákon.

Praktičnost vinět ale zpochybňují odborníci. Konkrétně loni stát za dálniční známky zaplatil 206 milionů korun. Výnosy z dálničních nálepek pro auta do hmotnosti 3,5 tuny loni činily 2,9 miliardy korun.

Stát tak vydělal 2,7 miliardy. Pokud by platil odhad Ředitelství silnic a dálnic, podle kterého si viněty vyžádají roční náklady 1,6 miliardy korun, pak by se státní příjmy po zavedení vinět snížily nejméně o 1,4 miliardy korun ročně, což za šest let představuje ztrátu 8,4 miliardy korun.

Ministerstvo dopravy rovněž zvažovalo, že celou zakázku zadá přímo společnosti Kapsch, která český mýtný systém provozuje. Firma totiž pro úřád celý systém již testuje a podle informací médií měli řádově stovky tisíc vinět již připravených k distribuce.