Americký soud zrušil půlroční moratorium na těžbu ropy z velkých hloubek v Mexickém zálivu. Zákaz těžby koncem května vydal prezident Barack Obama kvůli rozsáhlému úniku z ropného vrtu v hloubce 1500 metrů, který způsobil nejhorší ekologickou havárii v dějinách USA. Americká vláda už oznámila, že se proti úternímu verdiktu odvolá, uvedla agentura AP.

Moratorium napadlo několik firem, které poskytují doplňkový servis pro těžební společnosti. Zástupci firem označovali zákaz za neodůvodněný, protože vláda podle postrádá důkazy o tom, že by hlubokomořská těžba představovala pro Mexický záliv nějaké nebezpečí.

Odpůrce moratoria podpořilo i vedení státu Louisiana, který byl přitom nejhůře zasažen ropnou skvrnou v zálivu. "Toto je katastrofa pro životní prostředí. Neudělejme z ní i hospodářskou katastrofu," řekl u soudu zástupce státu Henry Dart.

Zástupci vlády před soudem moratorium obhajovali. Podle nich je potřeba půlroční lhůta, aby úřady prověřily bezpečnostní opatření na všech 33 plošinách, které těží ropu z hlubokého moře. V minulosti se totiž objevilo podezření, že povolení k těžbě byla vydávána, aniž těžební firmy předložily návrh řešení případné katastrofy.

Vládě chyběly důkazy

Soudce Martin Feldman ale dal za pravdu žalobcům. Zdůraznil, že vláda nepředložila dost důkazů o hrozícím nebezpečí, které by vyžadovalo zákaz těžby. "Soud nedokáže nalézt nebo vystopovat vztah mezi předloženými důkazy a rozsahem moratoria," uvedl ve zdůvodnění rozsudku.

"Ropná skvrna z plošiny Deepwater Horizon je smutná, ošklivá a nelidská katastrofa," napsal dál soudce. Podle něj ale vláda nemůže vycházet z předpokladu, že když vybuchla jedna těžební plošina, všechny ostatní také představují bezprostřední riziko.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs oznámil, že se vláda proti rozsudku okamžitě odvolá. "Prezident věří, že pokračovat v těžbě v těchto hloubkách, aniž bychom věděli, co se stalo (s vadným vrtem) není rozumné," uvedl Gibbs. Podle něj si vláda nemůže dovolit riskovat bezpečnost pobřežních oblastí a lidí, kteří zde žijí.

Obnova těžby jen za zpřísněných opatření

Americké ministerstvo vnitra, které je zodpovědné za těžbu ropy v pobřežních vodách, v reakci na rozsudek také oznámilo, že povolí obnovení těžby pouze v případě, že ropné společnosti dodrží na hlubokomořských vrtech zpřísněná bezpečnostní opatření. Ta byla vydána před dvěma týdny a původně se vztahovala pouze na těžbu z mělkého moře.

Vláda zakázala těžbu ropy ve větší hloubce než 150 metrů. Nejsou pro ni vydávána nová povolení a 33 stávajících plošin muselo zastavit provoz a poskytnout úřadům dokumentaci o bezpečnostních opatřeních. Kritici tohoto opatření ale varují, že moratorium na těžbu ropy by mohlo ublížit ekonomice států na jihu USA. Ta často závisí právě na ropném průmyslu.

Zákaz je reakcí na výbuch plošiny Deepwater Horizon. Z vrtu, který plošina vyhloubila, vytéká od 20. dubna do moře denně až 60.000 barelů (9,5 milionu litrů) ropy. Společnost BP, která vrt provozovala, umístila na vadný vrt počátkem června speciální kryt a odčerpává denně zhruba 25.800 barelů (4,1 milionu litrů) suroviny.

Náklady BP na likvidaci ropné havárie už přesáhly dvě miliardy dolarů (42 miliard korun). Firma také slíbila založit fond na náhradu způsobených škod, do kterého vloží 20 miliard dolarů (420 miliard korun).