Budapešť musí přijmout další kroky ke snížení rozpočtového deficitu, aby splnila dohodnuté cíle. Jinak MMF nebude pokračovat v inspekci. Její přerušení znamená, že Maďarsko nebude mít přístup ke zbývajícím penězům z dohodnutého úvěrového balíku, dokud prověrka plnění podmínek jeho úvěrového programu nebude dokončena. S jejím dokončením se počítalo počátkem příštího týdne. Maďarsko sice nyní tyto peníze fakticky nepotřebuje, shoda s MMF je však klíčem k zachování důvěry investorů.

MMF a EU sjednaly s Maďarskem dohodu o úvěrovém programu v sumě 25,1 miliardy dolarů (490 miliard korun) v roce 2008, kdy byla země akutně ohrožena finanční krizí.

Nyní mu slouží mezinárodní úvěry jako důležitá bezpečnostní síť a nástroj k udržení důvěry investorů, od nichž si od loňského roku opět půjčuje.

 

Maďarský forint zahájil pondělní obchodování očekávaným propadem a proti euru oslabil o 2,4 procenta. Devizový trh tím reagoval na sobotní předčasné ukončení mise Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, která v Budapešti prověřovala plnění úvěrové dohody.

Forint se ráno pohyboval kolem 289 HUF za euro proti pátečnímu oficiálnímu fixingu 281,10 HUF. Dostal se tím nejníže od počátku června.

 

"V prostředí zvýšené pozornosti trhu k vládním deficitům a dluhům zůstávají dohodnuté cíle pro schodky veřejných financí - 3,8 procenta HDP v roce 2010 a méně než tři procenta HDP v roce 2011 - přiměřenou kotvou nezbytného procesu konsolidace a dosažení udržitelné úrovně dluhu, a měly by proto být plněny; k dosažení těchto cílů však bude nutné podniknout dodatečná opatření," uvedl MMF.

Fond dodal, že pokud má být snížení rozpočtového deficitu udržitelné, budou zapotřebí "trvalá a nenarušující opatření". Naznačil tak, že nesouhlasí s tím, že nová vláda se po dubnových volbách rozhodla zavést daň na banky, která slouží jako dočasná náhrada za výpadek rozpočtových příjmů.

Maďarsko: Rozhovory chceme obnovit

Maďarský ministr hospodářství György Matolcsy ujistil, že vláda chce rozhovory s věřiteli obnovit. "Vláda bude samozřejmě v jednáních s mezinárodními organizacemi včetně MMF a EU pokračovat," sdělil ministr v prohlášení vydaném tiskovou agenturou MTI.

Vedoucí maďarské mise MMF Christoph Rosenberg naznačil, že fond bude od Budapešti chtít změny v návrhu rozpočtu na příští rok a korekci v letošním rozpočtu v rozsahu 0,3 procenta HDP.

Co se týče maďarského záměru požádat MMF o preventivní dvouletou úvěrovou dohodu v částce deseti až 20 miliard eur (až 515 miliard Kč), k tomu se v jednáních obě strany vůbec nedostaly, řekl Rosenberg.

EU ve vlastním sdělení konstatovala, že inspekce musela být přerušena a další jednání se uskuteční později.

"Maďarsko se vrátilo na cestu ekonomického růstu a nyní má jeden z nejnižších rozpočtových deficitů v EU," uvedl evropský komisař pro měnu a ekonomiku Olli Rehn. "Náprava nadměrného deficitu do příštího roku si však vyžádá tvrdá rozhodnutí, zejména ve výdajích," dodal.

Maďarsku se podařilo snížit deficit veřejných financí z úrovně kolem deseti procenty v roce 2006, kdy byl jeho schodek nejvyšší v EU. V očích investorů je však ohroženo vysokým státním dluhem, který dosahuje 80 procent HDP. Je také příliš závislé na zahraničním financování dluhů, což jej vystavuje nebezpečí v případě výrazného poklesu forintu.

Pokles forintu je i hrozbou pro bankovní systém, protože Maďaři mají velké množství úvěrů v cizích měnách; právě to bylo hlavní příčinou předloňské krize a zásahu EU a MMF.

"Pokud nebudeme mít bezpečnostní síť mezinárodních úvěrů, zasáhne nás to tam, kde to bolí nejvíc," řekl agentuře Reuters analytik MKB Bank Zsolt Kovács.