Americká těžební společnost Apache koupí od britského energetického koncernu BP část jeho majetku v hodnotě zhruba sedm miliard dolarů (více než 137 miliard Kč). BP potřebuje peníze na zaplacení škod, které vznikly kvůli úniku ropy z poškozeného vrtu Macondo v Mexickém zálivu.

Americký vládní zmocněnec pro dohled nad ropnou havárií v Mexickém zálivu Thad Allen v úterý večer uvedl, že BP do konce týdne dokončí odlehčovací vrt, který umožní během dalších pár dnů poškozený vrt zcela zabetonovat.

Prodejem majetku si chce BP zajistit zhruba deset miliard dolarů. Firma už v úterý oznámila, že prodá také část majetku v hodnotě zhruba 1,7 miliardy dolarů, který má v Pákistánu a Vietnamu. Za podíl na těžbě a souvisejících činnostech by ale BP mohla podle expertů dostat i víc, možná až čtyři miliardy dolarů.

Majetek, který od BP koupí společnost Apache, je ve více zemích. Část ho je ve Spojených státech, část v Kanadě a v Egyptě. Alespoň část výnosu z prodeje půjde do speciálního fondu, z něhož bude BP vyplácet nároky v souvislosti s havárií.

BP v červnu přistoupila na požadavek americké vlády a zavázala se, že v průběhu následujících čtyř let převede 20 miliard dolarů (přes 392 miliard Kč) na vázaný účet. Z něj budou postupně hrazeny prokázané škody a další nároky, které vznikly v souvislosti s havárií. Polovinu částky si chce BP zajistit prodejem majetku.

Další majetek na prodej

Firma již v úterý oznámila, že na prodej je i majetek, který má ve Vietnamu a Pákistánu. Mluvčí BP David Nicholas agentuře AP řekl, že podnik už o svých plánech informoval vlády obou zemí. Záměr je teprve v počáteční fázi a firma žádné konkrétní nabídky zatím nedostala.

Ve středu však již projevila mírný zájem o vietnamská aktiva Indie, uvedla agentura Bloomberg.

"Doslechli jsme se, že BP chce nabídnout svůj podíl v dané oblasti. Budeme o tom velmi uvažovat," citovala agentura indického ministra ropného průmyslu Murliho Deoru. Ten dodal, že o tom bude jednat s vietnamským premiérem Nguyen Tan Dung během své spučasné návštěvy Vientamu.

Vrt už snad bude opraven

BP se potýká již tři měsíce s vážnými problémy od 20. dubna, kdy explodovala a dva dny nato se potopila ropná plošina Deepwater Horizon. Majitelem plošiny byla americká společnost Transocean, BP ji ale provozovala a byla zodpovědná i za její provoz.

Samotný výbuch plošiny až tak velkým ekologickým problémem nebyl, skutečný problém nastal ve chvíli, kdy začala do moře unikat ropa z vrtu Macondo, na který byla plošina napojena. BP není jediným vlastníkem vrtu, má v něm ale jednoznačně největší podíl a ponese i největší náklady na likvidaci škod.

Minulý týden se podařilo BP nasadit na poškozený vrt kryt, který  tak zachytává veškerou unikající ropu. Tento týden pak BP dokončí první z odlehčovacích propojení, kterým chce napumpovat do poškozeného vrtu beton, aby ho definitivně uzavřela. Podle amerického vládního zmocněnce pro dohled nad ropnou havárií v Mexickém zálivu Thada Allena by do konce týdne měl být vrt dokončen a během příštího týdne by tak mohl BP mohla unikající ropu konečně zcela zastavit.

Celkové náklady, které bude muset BP kvůli havárii v Mexickém zálivu vynaložit, zatím nejsou známy a patrně známy nebudou ještě hodně dlouho. Už dříve se objevily odhady, že celkový účet by mohl přesáhnout 14 miliard dolarů, v posledních dnech už se analytici nezdráhají hovořit ani o částce 100 miliard dolarů.