Petrochemická firma BP má v plánu tento týden dokončit pomocný vrt u ložiska, ze kterého po dubnové havárii její plošiny Deepwater Horizon proudila 12 týdnů ropa do Mexického zálivu. Šlo by o poslední krok k úplnému uzavření poškozeného vrtu. BP jej minulý týden shora utěsnila speciálním bahnem a posléze i cementem. Pomocný vrt by měl přinést jistotu, že ropa již z ložiska nebude nikdy unikat.

Pracovníkům společnosti BP by měl umožnit ucpat poškozený vrt i zespodu, a dokonale jej tak utěsnit. Ještě minulý týden se přitom objevily spekulace o tom, že pomocný vrt možná nebude potřeba, když už se BP ložisko podařilo utěsnit a ropa do zálivu i tak neproudí od 15. července, kdy firma poškozený vrt úspěšně přikryla provizorním poklopem.

Admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který koordinuje záchranné práce, ale trvá na tom, aby se dodržel původní plán. "Mluvil jsem o tom s (nastupujícím šéfem BP) Bobem Dudleyem. Pomocný vrt bude dokončen," řekl o víkendu v televizní stanici CBS.

Pokud se havarovaný vrt podaří skutečně definitivně uzavřít, bude dalším úkolem pro americkou vládu i BP náprava škod v oblasti zálivu. Bílý dům již minulý týden zdůraznil, že administrativa nikoho nehodlá nechat na holičkách. Petrochemická firma se také zřejmě dozví, jak velkou pokutu za bezprecedentní ekologickou katastrofu dostane. Deník The Wall Street Journal minulý týden uvedl, že by mohlo jít nejméně o čtyři miliardy dolarů.

Koncern již přitom v souvislosti s likvidací škod po havárii v Mexickém zálivu zaplatil zhruba 6,1 miliardy dolarů (téměř 115 miliard Kč). Částka zahrnuje asi 319 milionů dolarů (asi šest miliard Kč), které už BP vyplatila jako náhradu podnikatelům a dalším jednotlivcům nejvíce zasaženým katastrofou.

Jednání o fondu pro náhradu škod jsou u konce

Americké ministerstvo spravedlnosti v pondělí  informovalo, že vláda s firmou dokončila jednání o fondu, z nějž se budou hradit kompenzace obětem úniku ropy. Firma již 16. června po schůzce jejích šéfů s prezidentem Barackem Obamou souhlasila s tím, že do něj vloží 20 miliard dolarů. Nyní do něj vložila první tři miliardy dolarů. Vláda již nicméně dříve upozornila, že i přes vznik fondu může BP nadále čelit žalobám postižených jednotlivců i států.

Podle posledního odhadu americké vlády od dubna do zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy. Washington nicméně minulý týden oznámil, že 75 procent uniklé suroviny se již vypařilo, rozptýlilo nebo bylo jiným způsobem zachyceno. Někteří experti se proto domnívají, že pobřeží se tak zřejmě vyhne nejčernějším scénářům o ekologické zkáze. Objevují se ale také již hlasy, kteří tvrzení americké administrativy zpochybňují.