Akciové společnosti s akciemi na majitele se příští zhruba dva měsíce k veřejným zakázkám nedostanou. Dne 15. září nabývá účinnosti novela zákona o veřejných zakázkách, která účast těchto firem ve státních tendrech nepřipouští.

Poslanci se 7. září na mimořádné schůzi pokusí tento stav zvrátit. I když ale celý legislativní proces poběží hladce, nepodaří se zákon opět novelizovat dříve než přibližně za dva měsíce. Řekl to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Štoll. Návrh novely zákona o veřejných zakázkách, který bude sněmovna projednávat příští úterý, předložily poslankyně VV Karolína Peake a Kateřina Klasnová.

Situaci změnila novela zákona z letošního jara. Ta stanovila jako podmínku, že akciové společnosti, které se ucházejí o zakázku, smějí mít akcie pouze na jméno a musí předložit seznam akcionářů. Změna má platit od 15. září. Tím se ale z účasti vyloučily společnosti, které mají vydány akcie na doručitele, resp. majitele, bez ohledu na to, jestli jsou jejich vlastníci známi, či nikoliv.

Velké firmy se bouří - nebo přizpůsobují

To ale vyvolalo nesouhlas velkých firem, které se proti této změně začaly bouřit. Šlo například o ČEZ nebo Komerční banku. Valná hromada společnosti Omnipol, která patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou, v úterý kvůli novele odsouhlasila změnu formy svých cenných papírů z akcií na doručitele na akcie na jméno. Mimořádnou valnou hromadu už svolala také Telefónica O2, chystá totéž, co Omnipol.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský připouští, že v budoucnosti můžou akcie na majitele zcela zmizet z českého právního řádu, tedy že by v Česku již nebylo možné zakládat akciové společnosti s tímto druhem cenných papírů. "Nebyl bych horlivým zastáncem, ale nebyl bych proti. Zákonem musíme omezit možnost korupčního jednání tak, jak existuje teď," uvedl Jankovský.