Co zavádí nový zákon o PHM

 

- povinnost ČOI zveřejňovat pumpy se zjištěným závažným nedostatkem kvality benzinu či nafty

- pumpy musí uvádět, zda nabízené palivo obsahuje biosložku a v jakém poměru

- řidič si může zjistit, zda je pumpa řádně státem evidována

 

Podvodníky, kteří prodávají nekvalitní benzin a naftu, by měl od Nového roku čekat "pranýř". Česká obchodní inspekce by totiž měla mít povinnost zveřejňovat nepoctivé pumpaře, u nichž zjistí závažné nedostatky v jakosti nebo složení pohonných hmot.

To je podle odborníků jediná šance, jak podvodníkům znechutit rozšířenou praxi, kterou poškozují motory aut i poctivou konkurenci. Nyní jim Česká obchodní inspekce (ČOI) vyměří třeba půlmilionovou pokutu, oni ji zaplatí a klidně dál prodávají "pančovaný" benzin. Sama ČOI se zveřejňování nepoctivců bránila. "Zveřejnit zjištěná pochybení nám brání zákony, jako je ten o ochraně osobních údajů," hájí dosavadní postup inspekce její šéfka Jana Příhodová. A ministerstvo průmyslu jí dávalo za pravdu.

Až doteď. Nyní ministerstvo nachystalo novelu zákona o pohonných hmotách, která ČOI zveřejnění zjištěných nedostatků přikazuje. Pumpaři by podle nové legislativy měli také uvádět, zda je palivo s biosložkou a v jakém poměru. A stát zase zveřejní seznam všech řádně registrovaných pump.

Rozšířená praxe

Z prodeje "ošizeného" benzinu či nafty se v Česku stal dobrý byznys, ve kterém se protočí stovky milionů korun. Nejnovějším "hitem" je například přimíchávání nezdaněného bezsirnatého oleje do motorové nafty. Tím může podvodník "ušetřit" na každému litru až deset korun. "Tyhle firmy vydělávají na podvodech obrovské sumy. Není pro ně problém okamžitě v hotovosti zaplatit pokutu. Jedině jejich zveřejnění, a tedy hrozba ztráty zákazníků, je může odradit," chválí záměr ministerstva šéfredaktor specializovaného Petrol Magazínu Tomáš Mikšovský.

Překvapivě mírnější

Navrhovaná opatření jsou však přece jen mírnější, než měla být. Oproti původnímu záměru ze zákona například vypadla některá opatření, která mají zabránit největšímu problému v obchodování s palivy - obřím podvodům s DPH. Konkrétně třeba chybí povinná registrace všech obchodníků s pohonnými hmotami, díky níž by bylo na všechny obchodníky lépe "vidět". Podvodů s DPH se přitom podle odhadů dopouštějí desítky obchodníků a stát přichází ročně na DPH a spotřební dani až o deset miliard korun. "To, co nyní překládá MPO, je nedostatečné," říká šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček, hájící zájmy menších nezávislých pumpařů.

MPO argumentuje nutností přizpůsobit český právní řád požadavkům EU. A jde prý také o to, aby stát nestavěl zbytečné byrokratické překážky v tomto podnikání. "Zásadní změna pravidel je nutná a nelze ji odkládat. O přesném znění novely ale budeme ještě diskutovat," reaguje náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.