Kvůli nezvládnutému solárnímu boomu se mají zvedat daně. Z mimořádného výnosu by poté stát zaplatil část dotace, kterou výrobcům solární energie zaručuje zákon.

Vláda hledá způsob, jak zmírnit dopad rostoucích cen elektřiny na spotřebitele. Situaci řešil včera už podruhé zvláštní meziresortní koordinační výbor. „Probírali jsme tři hodiny všechna možná opatření. Řešení směřuje ke zvýšení daní, nejschůdnější se nakonec zdá zvýšení DPH na některé druhy zboží,“ řekl HN po jednání jeden z členů výboru.

Ještě minulý týden se výbor přikláněl k vyššímu zdanění jiných energií, například uhlí či plynu. Nápad, který by zbrzdil růst cen elektřiny, ale zdražil by jiná paliva, odborná veřejnost okamžitě roztrhala jako nic neřešící. Zřejmě i proto se teď uvažuje spíš o DPH.

Jak minulý týden řekl premiér Petr Nečas, zvažuje vláda zvýšení dnešní desetiprocentní sazby DPH až na 17 procent během příštích dvou let.

„Počítá se s tím, že výtěžek z vyšší DPH se využije na financování penzijní a zdravotní reformy. Teď ale uvažujeme o tom, že by se část výtěžku dala na kompenzaci cen elektřiny. Víc by šlo na kompenzaci pro podniky, méně pro domácnosti,“ upřesnil zdroj HN z monitorovacího výboru.

Podle propočtů Energetického regulačního úřadu hrozí od ledna kvůli solárním dotacím zdražení elektřiny pro domácnosti téměř o 13, pro podniky až o 17 procent.

Problém hlavně pro firmy

"Zdražení je problém hlavně pro výrobní firmy, pro mnohé to může být likvidační," říká náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner. Nutnost kompenzovat tak prudký růst cen potvrdil včera i Ladislav Minčič z ministerstva financí: "Vypadá to, že růst bude opravdu neúnosně vysoký a víc zasahuje firmy než domácnosti," řekl. Právě Minčič ještě minulý týden doufal, že žádný vládní zásah nebude nutný.

Návrhy projedná vláda zřejmě už tento týden. "Zatím problém stále analyzujeme a zvažujeme dopady různých řešení. Co uděláme, oznámíme do dvou týdnů," řekl HN včera ministr financí Miroslav Kalousek.

 Fokus: Vláda hasí solární požár, ale škodám nezabrání