Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) ve čtvrtek prohlásil, že česká vláda nebude rozšiřovat jadernou elektrárnu Temelín o plánované další dva bloky při jakýchkoli nákladech. Odůvodnil to nejistým výhledem poptávky po elektřině.

„Predikce poptávky po elektrické energii, a to zejména v České republice, nás nijak nenutí k dokončení rozšíření Temelína do roku 2020,“ uvedl Kocourek.

Zisk a dividenda energetické společnosti za letošní rok by podle ministra průmyslu mohly být nominálně nižší při zachování dividendového výplatního poměru mezi 50 a 60 procenty.

O situaci kolem zpoždění tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín měla ve středu jednat dozorčí rada energetické společnosti ČEZ. O posunu dostavby však nakonec nepadlo žádné rozhodné slovo. Podle zdrojů serveru iHNed.cz však toto téma bude až předmětem listopadového jednání dozorčí rady.

Zdržení dostavby jaderné elektrárny by až o několik let ve středu připustil i premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj je rozhodnutí o možném odkladu dostavby Temelína plně v kompetenci vlády, neboť stát má rozhodující slovo v dozorčí radě společnosti ČEZ.

Nečas dodal, že odložení dostavby bude oznámeno po zasedání Bezpečnostní rady státu v úterý 19. října. Podle člena dozorčí rady ČEZ Eduarda Janoty stát letos uchazečům o dostavbu neposkytne zadávací dokumentaci k výběrovému řízení.

Temelín se zpozdí

Společnost ČEZ původně plánovala, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020. Podle ministra průmyslu Kocourka by plány na dostavbu mohly být o několik let odloženy. "Celá strategie, podle níž se Temelín budoval, se poněkud změnila, protože spotřeba elektřiny se vyvíjí jinak (než se dříve očekávalo) a jinak se vyvíjejí i ceny elektřiny," řekl ve středu Kocourek. Uvedl také, že dodavatelé během příprav soutěže požádali o čas navíc k předložení svých návrhů.

Hlavním důvodem posunu dostavby Temelína je změna energetického trhu způsobená krizí. Není totiž jisté, zda po roce 2020 bude tak silná poptávka po elektřině, aby se produkce z nových reaktorů bez problémů prodala. Kromě toho pozdržení stavby zapadá do nové investiční strategie ČEZ. Firma začala šetřit, řadu investic zrušila, další přehodnocuje, napsal server.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, může dosáhnout až 500 miliard korun.

ČEZ již začal šetřit, řadu investic zrušila, další přehodnocuje. Poslední zprávy o odložení dostavby Temelína a také fakt, že firmě hrozí, že po roce 2013 přijde o bezplatné emisní povolenky za desítky miliard korun, sráží akcie společnosti na pražské burze.

Ta během dvou dnů odepsala necelých pět procent a poprvé od května 2009 akcie klesly pod 800 korun. Ve čtvrtek uzavřela na osmnáctiměsíčním minimu 777 korun.

Jak se daří ČEZ
Čistý zisk (mld. Kč)

EBITDA (mld. Kč)

zisk před zdaněním, úroky a odpisy

Čistý dluh/ EBITDA

(poměr)