Mají sice horší jídlo na palubách než dříve a stále nenabízejí moderní způsoby odbavení, i tak jsou s nimi čeští podnikatelé nejvíce spokojeni. Vyplývá to z průzkumu tuzemské pobočky společnosti HRG, která patří k největším prodejcům letenek korporátní klientele v Česku mezi zástupci 117 českých firem.

Českým aeroliniím dalo výslednou jedničku, což značí velkou spokojenost se službami, 58 procent respondentů (odpovídali pouze ti, kteří s nimi mají zkušenost). Následují British Airways s 53 procenty nejspokojenějších. Číslo je o to překvapivější, že se v dotazníku ve značné míře objevovaly stížnosti právě na ČSA.

Cestujícím vadí, že se v poslední době zhoršily nabízený servis a občerstvení, i "bídné" salonky, do nichž je aerolinie v rámci úsporných opatření na některých letištích přesunuly. Majitelům stříbrných karet pak vadí, že se nově nedostanou do žádného salonku, tedy alespoň ne bezplatně. Další si stěžují na rezervační systém, který je horší než u konkurence a neposkytuje například palubní lístek na mobil. Objevila se také výtka na "většinou nejvyšší nabízené ceny na trhu".

Vysvětlení může spočívat v další části průzkumu. Podle ní není pro cestující důležitý nabízený servis, ale spíše spolehlivost a vhodná doba odletů a příletů. "ČSA jsou díky síti a časům odletů logicky jedničkou v hodnocení. Naši klienti uvedli, že jsou pro ně nejvíce rozhodující spolehlivost a vhodná doba letu. Dále stále platí pravidlo, že nejlepší letuška je česky mluvící letuška," uvedl Pavel Němec, šéf HRG.

Zajímavé je i porovnání nespokojených cestujících. V tomto ohledu nejlépe dopadly aerolinie Swiss, ty jako jediné nikdo neoznámkoval čtyřkou ani pětkou. Nejhůře však dopadly Turkish Airlines a maďarský Malev, jimž šest, respektive pět procent respondentů dalo pětku.

"Při odletu z Istanbulu zpět do Prahy je nepřiměřeně dlouhá doba nutného pobytu na letišti před odbavením a odletem, myslím čtyři hodiny," napsal třeba jeden z účastníků průzkumu.

 

Průzkum HRG