Internetový kolos

23 000 zaměstnanců
nyní pracuje pro společnost Google, která provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač. Firma jen během letošního třetího čtvrtletí přijala 1500 softwarových expertů.

6 mld. dolarů
(asi 107 mld. korun) zhruba činí čistý zisk firmy za první tři čtvrtletí letošního roku, tedy skoro tolik jako za celý minulý rok (6,5 mld. dolarů).

3,2 mld. dolarů
(skoro 60 mld. korun) zaplatil Google v roce 2008 při své dosud největší akvizici za firmu DoubleClick zaměřenou na internetovou reklamu.

Firmy v kalifornském Silicon Valley urputně válčí o nejlepší zaměstnance. Společnost Google, kterou trápí odchody těch nejzkušenějších expertů, se proto rozhodla, že od prvního ledna zvýší všem zaměstnancům platy paušálně o 10 procent. A ještě přidá vánoční prémii ve výši tisíc dolarů.

Její šéf Eric Schmidt to sdělil zaměstnancům v e-mailu, jejž má k dispozici americký list The Wall Street Journal. Mluvčí Googlu však agentuře Reuters odmítl navýšení platů potvrdit s tím, že není obvyklé, aby firma veřejně komentovala obsah "interních" sdělení.

"Jsem přesvědčen, že máme ty nejlepší zaměstnance na světě, které si také hodláme udržet," prohlašuje šéf Googlu Eric Schmidt. Analytici sledující sektor informačních technologií soudí, že Google byl nucen zvednout platy, aby zabránil odchodu dalších specialistů.

"Jsme svědky opravdové války o ty nejlepší zaměstnance. Na trhu zvítězí ten, kdo jich přitáhne nejvíce," tvrdí Patrick Pichette, finanční ředitel Googlu.

Facebook a ti druzí

Googlu dal nedávno vale například Lars Rasmussen, jehož firmu Where 2 Technologies společnost Google koupila v roce 2004. Jak připomíná agentura Bloomberg, zakoupená společnost posloužila jako základ pro tvorbu Google Maps.

Rasmussen míří do Facebooku na přímou výzvu jeho majitele Marka Zuckenberga. U této společnosti, provozující největší komunitní síť na světě, nyní podle různých odhadů pracuje 12 až 20 procent bývalých zaměstnanců Googlu.

Zuckerbergovi se daří "přetahovat" špičkové zaměstnance hlavně na velkorysé akciové opce a podíly na zisku.

Uvedené podněty skutečně zabírají. Proto je stále více využívají i další firmy podnikající v Silicon Valley, například Twitter, Zynga, vyvíjející mimo jiné hry pro sociální sítě, anebo Foursquare, provozující lokální komunitní síť.

Doba, kdy mohl Google lákat nejlepší absolventy univerzit na hřejivé kalifornské slunce a bezplatné stravování, je nenávratně pryč, poznamenává německý list Handelsblatt.

Lidé odcházející od Googlu poukazují na to, že firma, která nyní zaměstnává přes 23 tisíc lidí, příliš nabobtnala. A věci se v ní údajně hýbou pomaleji, než by měly.

Google však není jediným gigantem, jemuž pouští žilou menší firmy. Problémy s odlivem lidí mají také společnosti Yahoo a AOL.

Na obzoru další akvizice

Společnost Google, provozující nejrozšířenější internetový vyhledávač na světě, žádnou komunitní síť, jež by konkurovala Facebooku nebuduje. Na Media Foru v Monackém knížectví to včera sdělil Hugo Barra, jenž odpovídá za vývoj produktů pro mobilní komunikaci.

Společnost však nevylučuje další akvizice přibližně stejně velké, jako byla koupě YouTube v roce 2006 za 1,65 miliardy dolarů nebo firmy DoubleClick za 3,2 miliardy dolarů v roce 2008.

Během letošního ledna až září rozšířil Google své impérium o více než dvacítku různých firem, za něž celkem zaplatil 1,6 miliardy dolarů. Největší letošní "kořistí" je firma AdMob za 700 milionů dolarů.