Solární boom

12 tisíc

solárních elektráren s kapacitou 1273 megawattů už stojí v Česku. Jejich podpora se významně promítá do konečných cen elektřiny pro spotřebitele.

578 korun

za megawatthodinu bude od ledna činit podpora energie z obnovitelných zdrojů. Letos to bylo pouze 166 korun za MWh.

Část senátorů sociální demokracie chystá podle místopředsedkyně horní komory Aleny Gajdůškové (ČSSD) úpravy zákona o zdanění fotovoltaické energie, které by zabránily jeho zpětné platnosti. Nelze jednostranně měnit už uzavřené smlouvy, řekla ve středu k podobě úprav Gajdůšková.

Úpravu podle ní podporuje většina senátorů sociální demokracie, s konkrétní podobou návrhu mají příští týden přijít na jednání výboru pro veřejnou správu.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v neděli připustil, že by Senát mohl umožnit přijetí zákona ještě před koncem roku, pokud by se jím na schůzi nezabýval. Gajdůšková ale nevěří, že by se Senát takto zachoval. "To by bylo velmi alibistické," řekla.

Varovala ve shodě s investory do solárních elektráren, že by schválení zákona v navrhované podobě mohlo mít soudní dohru s důsledky pro státní rozpočet.

Rána pro rozpočet? Ale odkud

Tu by ale mělo i senátory uvažovaná změna o vypuštění 26procentní solární daně. Ta má podle záměru vlády přitom přinést přes 4 miliardy korun ročně. Pokud by tedy došlo ke změně, čelila by vláda úkolu, jak najít chybějící miliardy, aby zajistila slibované maximálně 5,5procentní zdražení elektřiny v příštím roce.

Zastánci zákona říkají, že jeho včasné přijetí zabrání zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. Zákon o obnovitelných zdrojích, který zavádí daň, počítá také s další mimořádnou darovací daní na emisní povolenky pro energetické firmy. A dále zvyšuje poplatek za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu.

Všechna tato opatření mají vynést jen v příštím roce 11,7 miliardy korun, jež chce vláda využít na financování solární dotace, aby ji nemuseli nést v plné výši spotřebitelé. Kdyby dál platili sami celou dotaci, zvedla by se cena elektřiny pro domácnosti v průměru o 11,2 a pro firmy o 14,5 procenta.

Retroaktivita daně se kromě ČSSD nelíbí ani Bruselu

Předmětem odvodu za elektřinu ze slunečního záření má být podle zákona elektřina vyrobená v příštích čtyřech letech v zařízeních, která byla uvedena do provozu loni a letos. Právě tohoto vymezení by se měla úprava senátorů ČSSD týkat. "Nelze připustit porušení principů právního státu a jedním z nich je zákaz retroaktivity," uvedla Gajdůšková.

ČSSD může svoji argumentaci opřít i o vyjádření Bruselu, kterému se také mimořádná 26procentní srážková daň na solární elektřinu nelíbí. Eurokomisaři Güntheru Oetingerovi a lidem z generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku vadí, že novela zpětně mění podmínky pro investice do slunečních projektů.

"Opatření, jako je retroaktivní změna regulačních podmínek navrhovaná českou vládou, negativně ovlivňují důvěru investorů a nepodporují nastavení dobrého investorského klimatu pro projekty obnovitelných zdrojů energie," uvedla pro HN Marlene Holznerová, mluvčí eurokomisaře Günthera Oetingera.

Na druhou stranu ale Brusel zatím nijak Česku nevytkl, že by novela zákona o obnovitelných zdrojích energie byla v rozporu s evropskou legislativou.

Soudy, arbitráže a ústavní stížnost

Investoři hrozí přinejmenším ústavní stížností na zákon, který podle nich odporuje mezinárodním závazkům ČR na ochranu investic. Proti jeho přijetí sepsali výzvu, pod kterou se podepsalo téměř 600 podnikatelů. Tvrdí, že pro část elektráren je zákon likvidační, že připraví o práci 10.000 lidí a že prodlouží návratnost investic do solárních elektráren z 15 na 19 let.

Naproti tomu velké firmy varují, že i ony mohou přijít s arbitrážemi proti státu, pokud Senát novelu zákona nepřijme a ceny elektřiny prudce vzrostou.

"Máme za to, že podmínky soutěže jsou narušeny nepřiměřenou podporou fotovoltaických elektráren," uvedl tajemník Sdružení velkých spotřebitelů energií Luděk Piskač.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič uvedl, že návrh na 26procentní daň za energii ze solárních zdrojů není diskriminační vzhledem k podpoře slunečních elektráren. Navrhované opatření je podle něj takzvaně nepravě retroaktivní a je právně přijatelné. Počítá totiž s vyšším zájmem, který v tomto případě představuje snaha omezit zdražení elektřiny.