Městský soud v Praze určil předběžným správcem pro insolvenční řízení s loterijní společností Sazka Josefa Cupku. Žádost na jeho ustanovení zaslala soudu investiční skupina KKCG SF, která patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Návrh na nařízení předběžného opatření, kterým by soud dlužníku uložil, aby v návrhu uvedené úkony činil jen s předchozím souhlasem předběžného správce a požadující také jmenování prozatímního věřitelského výboru ale soud zamítl. Informace v pondělí zveřejnil insolvenční rejstřík.

Povinností předběžného správce je provést opatření ke zjištění dlužníkova majetku a k jeho zajištění, jakož i k přezkoumání dlužníkova účetnictví. Insolvenčnímu soudu pak podá zprávu o své činnosti, zejména o stavu majetku, který spravoval. Proti rozhodnutí je možno podat do 15 dnů odvolání.

Sazka rozhodnutí Městského soudu v Praze vítá, protože je přesvědčena, že předběžný správce potvrdí, že v Sazce vše probíhá dle zákona a nedějí se zde žádné nepravosti, uvádí v tiskové zprávě mluvčí Sazky Jan Tuna.

"S předběžným správcem je SAZKA, a.s., připravena plně spolupracovat. Zároveň považujeme za nutné upozornit, že soud většinu návrhů KKCG STRUCTURED FINANCE LIMITED se sídlem na Kypru zamítl, včetně návrhu na jmenování prozatímního věřitelského výboru, a umožnil Sazce i nadále nakládat se svým majetkem a provádět veškeré finanční operace v souladu s insolvenčním zákonem," uvádí se v prohlášení Sazky.

Sazka v pondělí uhradila jistinu dluhopisů ve výši 4 miliony eur. Uhrazení jistiny je jedním z kroků strategické spolupráce se společnostmi E-invest a Penta, informoval mluvčí firmy.

Sazka tvrdí, že v insolvenci není

Sazka již dříve uvedla, že považuje návrh za nedůvodný. V podání k soudu firma uvedla, že objektivně neexistují skutečnosti, které by odůvodňovaly nařízení předběžného opatření a jmenování předběžného správce s tím, že by taková opatření byla významným zásahem do jejích dispozičních oprávnění. Již samotné insolvenční řízení má podle Sazky negativní vliv na provoz podniku.

Městský soud v Praze dostal návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou od firem podnikatele Radovana Vítka 17. ledna. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. KKCG SF přihlásila pohledávku 409 milionů Kč po splatnosti do insolvenčního rejstříku 10. února, návrh na ustanovení předběžného správce podala k soudu 15. února. K tomuto návrhu se o den později připojil i Vítek.

Rozporné zájmy

Důvodem návrhů je podle KKCG to, že Sazka je připravena svěřit své obchodní vedení osobám, jejichž zájmy mohou být v rozporu se zájmy jejích akcionářů a věřitelů. "Dlužník hodlá v nejbližší době činit úkony, v jejichž důsledku zcela nepochybně dojde ke změnám majetkové podstaty dlužníka v neprospěch věřitelů," uvedla KKCG v návrhu 15. února.

KKCG počátkem února uvedla, že se stala jedním z největších věřitelů Sazky. Tehdy uvedla, že získala pohledávky a dluhopisy Sazky a bude je uplatňovat "všemi dostupnými prostředky". KKCG koncem ledna předložila "přátelskou investiční nabídku" představenstvu Sazky s návrhem, aby ji předalo akcionářům. Nedostala na ni ovšem žádnou reakci.

Vítek chce dnes akcionářům Sazky nabídnout za 100 procent akcií jednu miliardu korun. S nabídkou ale musí souhlasit všechny sportovní svazy. V budoucnu jim chce Vítek přispívat na jejich sportovní činnost. Částka za balík jednotlivým sportovním svazům se bude odvíjet od jejich vlastnického podílu v Sazce. Svůj definitivní návrh na změny uvnitř loterijní firmy má dnes akcionářům předat i vedení Sazky.

Sazka 7. února oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, většinový podíl má ČSTV.

Vítek nabízí miliardu

Podnikatel Radovan Vítek chce akcionářům Sazky nabídnout za 100 procent akcií jednu miliardu korun. S nabídkou ale musí souhlasit všechny sportovní svazy. V budoucnu jim chce Vítek přispívat na jejich sportovní činnost. Částka za balík jednotlivým sportovním svazům se bude odvíjet od jejich vlastnického podílu v Sazce. Svůj definitivní návrh na změny uvnitř loterijní firmy má dnes akcionářům předat i vedení Sazky.

Jeho dosud neoficiální návrh změny stanov podle místopředsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala obsahuje především zvýšení pravomocí představenstva loterijní společnosti, což oslabuje vliv jejích akcionářů. Menšinoví akcionáři se dnes chtějí sejít a nabídky projednat.

Sazka před dvěma týdny oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a mají poskytnout Sazce tolik peněz, kolik je třeba k odvrácení insolvence. Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky.

Sazka je od 17. ledna na Vítkův návrh v insolvenčním řízení. Vítek vlastní její pohledávky za 1,5 miliardy Kč.