Vrchní soud zamítl odvolání loterijní společnosti Sazka proti ustanovení Josefa Cupky předběžným i insolvenčním správcem ve firmě. Vyplývá to z informací zveřejněných v úterý v insolvenčním rejstříku.

Cupku za správce vybral Městský soud v Praze, Sazka je v úpadku od 29. března. Platí tedy, že Cupka byl oprávněným předběžným správcem a je oprávněným insolvenčním správcem, potvrdil soud.

Sazka se odvolala proti rozhodnutí soudu, kterým byl Cupka jmenován předběžným insolvenčním správcem firmy 4. dubna. Současně se odvolala i proti jmenování Cupky insolvenčním správcem.

Odvolání podepsané generálním ředitelem a předsedou představenstva Sazky Alešem Hušákem upozorňovalo na Cupkovu možnou podjatost. Vrchní soud v úterý uvedl, že tyto výhrady Sazky neshledal důvodnými.

"Jinými slovy řečeno, okolnost, že insolvenční správce v minulosti vykonával funkci správce konkursní podstaty pro jiného dlužníka, není s to otřást jeho důvěryhodností v této věci," uvedl mimo jiné soud. Proti usnesení soudu dovolání není přípustné.

Důvod k odvolání Cupky? Kdysi hájil zájmy věřitele KKCG

Městský soud v Praze určil Cupku předběžným správcem pro insolvenční řízení se Sazkou poprvé 21. února. Sazka se proti tomuto usnesení poprvé odvolala 8. března. Firma zpochybnila Cupkovu nestrannost, protože v minulosti figuroval v konkurzním řízení na majetek podnikatele Václava Fischera.

Poukázala na to, že Fischerovým věřitelem tehdy byla skupina KKCG, která je nyní věřitelem Sazky. Kromě toho prý nebyly splněny objektivní podmínky pro ustavení správce podle insolvenčního zákona. Soud ale Cupku 25. března opět určil předběžným insolvenčním správcem.

Soud dosud nestanovil způsob řešení situace Sazky. Zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Členové prozatímního věřitelského výboru se minulý týden shodli na tom, že zachování provozu a běžné činnosti loterijní společnosti Sazky a opětovné získání důvěry sázejících jsou jejich hlavní cílem.

Insolvenční návrh na Sazku jako první podal 17. ledna Radovan Vítek, který své pohledávky postoupil skupině PPF, 4. března pak podala svůj návrh společnost KKCG Karla Komárka. Poté 21. března podal na Sazku insolvenční návrh místopředseda Sazky Roman Ječmínek a nakonec i generální ředitel a předseda představenstva Aleš Hušák.