Obamou se uvede do úřadu prezidenta inauguračním plesem Plán příštího prezidenta Spojených států Baracka Obamy na podporu ekonomiky a vytvoření minimálně 2,5 milionu pracovních míst zahrnuje největší investice do infrastruktury od 50. let minulého století a rozsáhlé úsilí o snížení energetických potřeb vlády. Počítá rovněž se značným rozšířením přístupu k vysokorychlostnímu internetu a modernizací škol po celé zemi. Obama to v sobotu řekl v pravidelném rozhlasovém pořadu Demokratické strany.

 

Obama, který nastoupí do úřadu 20. ledna, již dříve přislíbil, že rychle dostane Spojené státy z hospodářské recese. Hloubku této recese ukázala v pátek zpráva, podle níž se počet pracovních míst v USA v listopadu snížil o 533.000, nejvíce za 34 let. Míra nezaměstnanosti stoupla na 6,7 procenta, nejvýše za 15 let.

 

Čtěte také

 

Obama plánuje vytvořit minimálně 2,5 milionu pracovních míst do roku 2011. "Nejprve spustíme velké úsilí o zvýšení energetické hospodárnosti vládních budov. Naše vláda platí největší účet za energii na světě," řekl v sobotu Obama. Dodal, že modernizace topných systémů a instalace úsporných žárovek ve vládních budovách ušetří daňovým poplatníkům miliardy dolarů a vytvoří nová pracovní místa. 

Obama sází i na internet

Miliony nových pracovních míst přinese podle Obamy největší investice do státní infrastruktury od vytvoření federálního dálničního systému v 50. letech. Obama chce také podpořit připojení škol a knihoven k internetu a zajistit elektronické propojení amerických nemocnic, napsala agentura Reuters.

 

Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) tento týden oznámil, že americká ekonomika se nachází v recesi, která trvá od konce minulého roku, tedy již téměř celý rok. Výbor akademických ekonomů NBER je v USA arbitrem určujícím trvání recesí.

 

Impulz k současné recesi vzešel z krize na realitním trhu, který v minulých letech zažíval přehnaně silný vzestup. Realitní krize vedla jak k útlumu ekonomiky, tak ke globální finanční krizi, která ekonomiku definitivně srazila do kolen.