Členové kanadského odborového svazu Canadian Auto Workers (CAW) schválili dohodu s největší americkou automobilkou General Motors o změně pracovní smlouvy, která firmě umožní snížit náklady. Svaz uvedl, že tak chce GM pomoci získat dlouhodobou finanční podporu od kanadské vlády.

"Je to zničující restrukturalizační proces. Nikdo to nepociťuje více, než naši členové a důchodci," řekl prezident CAW Ken Lewenza. "Ačkoli jsme byli nuceni učinit řadu důležitých obětí, podpora, kterou jsme získali od svých členů, dokazuje, že chápou nevídané problémy, jimž toto odvětví čelí," dodal.

Kanadská vláda podle svazu uvedla, že kanadská divize GM nezíská žádnou další státní pomoc, pokud nebude dosaženo dohody o výrazném snížení nákladů na práci. Podle Lewenzy vše nasvědčuje tomu, že GM bude muset ve Spojených státech požádat o bankrotovou ochranu před věřiteli, ale není tak jisté, zda bude muset učinit stejný krok také v Kanadě.

V Detroitu by se měli sejít představitelé amerického odborového svazu United Auto Workers (UAW), aby připravili hlasování o své dohodě s GM o snižování nákladů. Odboráři plánují dokončit toto hlasování do čtvrtka, napsala agentura Reuters.

Schválení dohody s UAW je jednou z podmínek pro získání další pomoci od americké vlády, jež musí GM splnit do 1. června. Americká vláda již automobilce od začátku letošního roku půjčila 19,4 miliardy dolarů (370 miliard Kč). GM minulý týden uvedla, že očekává, že po 1. červnu bude potřebovat dalších 7,6 miliardy dolarů.

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.