Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu nečekaně prudce spadla a narazila tak na pětileté dno. Index organizace Conference Board klesl na 64,5 bodu. Ještě v únoru byl přitom na úrovni 76,4 bodů. Důvěra spotřebitelů je ve Spojených státech amerických významným ukazatelem a její pokles tak naznačuje špatné vyhlídky americké ekonomiky.

Pokles indexu se očekával, překvapením byla ale jeho intenzita. Průměrná předpověď ekonomů, které oslovila agentura Reuters byla 73,5 bodu. Organizace Conference Board uvedla, že očekává další snížení indexu na 47,9 bodu, tedy na nejnižší hodnotu od roku 1974.

Akcím americké centrální banky, které by měly situaci vylepšit ale analytici příliš nerozumí. "Lámu si hlavu nad tím, co dlouhodobě přinese agresivní politika americké centrální banky. Fed naposledy snížil klíčovou sazbu pod 3 procenta v říjnu 2001. To byla ale ropa za 19 dolarů a ekonomický svět hovořil o deflaci. Dnes je to ale jinak, úroky jsou sice také extrémně nízko, ale inflace je na desetiletém minimu," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Propad na trhu nemovitostí

Dalším problémem, který zasadil americké ekonomice nepříjemnou ránu, je výrazný pokles cen nemovitostí. Ty pokračují v pádu, který začal v loňském roce. V lednu se meziročně snížily o 11,4 procenta. Podle indexu Standard & Poor's/Case-Shiller rekordně poklesly ceny v 16 z 20 sledovaných regionů.

"Ukazuje to, že korekce na trhu nemovitostí je stále na pořadu dne," komentoval ceny Michelle Meyer, ekonom společnosti Lehman Brothers. Ceny nejvíce spadly v Las Vegas a Miami, kde jsou domy nyní levnější téměř o dvacet procent. Také další regiony utrpěly dvouciferné ztráty.

Meziměsíční index deseti měst, který vydává agentura S&P spadl o 2,3 procenta na 196,06 bodu.

Jak reagují burzy

V současné době je vše podle Aleše Michla hodně o penězích. "Fed se snaží snižovat cenu peněz, co to jde, ale banky a spotřebitelé teď musí odpovědět ochotou půjčovat, respektive půjčovat si. A právě realitní trh je klíčem k tomu, aby se Amerika vyhrabala z problémů. Dokud ceny nemovitostí neporostou, bude problémů přibývat," okomentoval pro server iHNed.cz Michl.

Na negativní zprávy reagovaly americké akciové trhy. Index Dow Jones hodinu po začátku obchodování klesl o 0,7 procenta na 12 449 bodů.

Informace ze Spojených států amerických o nízké spotřebitelské důvěře a padajících cenách nemotivostí tak podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka přinesly negativní překvapení pro finanční trhy. Aktuální čísla tak podle něj přinášejí jisté vystřízlivění a další varování.

"Finanční trhy začaly okamžitě indikovat, že akcie v USA budou klesat. Ceny nemovitostí jsou v pozadí současných problémů na finančních trzích právě proto, že v okamžiku, kdy začaly klesat, odstartovaly se problémy se splácením hypoték a následné negativní dopady na finanční trhy. Proto aktuální zpráva o jejich dalším poklesu oživuje obavy z dalšího vývoje v tomto sektoru a dalších dopadů na finanční sektor," uvedl pro server iHNed.cz Marek.