V zahraničí získávají mezi investory na oblibě takzvané dluhopisy smrti. Jde o finanční instrument, které se objevil před několika lety ve Spojených státech jako nástroj na podporu obchodu s životními pojistkami. Zájem o tento nezvyklý druh dluhopisů posiluje především nedávná krize hypotečního trhu a s ní související poptávka po nových investičních příležitostech.

Princip produktu spočívá v odkoupení životní pojistky od jejího majitele. Investor následně platí dále pojistné, popřípadě původnímu majiteli vyplácí pravidelnou rentu. V případě smrti pak inkasuje celou pojistku. Čím dříve tedy původní majitel zemře, tím větší zisk investor vykáže.

Prodej životní pojistky je obvykle motivován tím, že se pojistka stane pro majitele příliš drahou, případně chce peníze z pojistky získat již v průběhu svého života. Investiční firmy následně shromažďují takto odkoupené pojistky do větších balíků, ze kterých vytvořily cenné papíry - dluhopisy smrti.

Zajímavá, ale trochu morbidní inovace

"Stále více lidí naráželo na to, že si již nemohli dovolit platit své životní pojistky. A pokud pouze přestali platit pojistné a pojistku předčasně vypověděli, dostali pouze poměrně nízké odbytné. Objevily se proto firmy, které pojistky okupovaly a pojistné platily dále až do konce pojistné smlouvy," vysvětlil pro ČTK ředitel rozvoje poradenské firmy Partners Group Tomáš Prouza.

"Dluhopisy smrti představují zajímavou, ale trochu morbidní finanční inovaci," uvedl pro ČTK hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Výnosy dluhopisů smrti by se dlouhodobě neměly odchylovat od výnosů standardních dluhopisů emitovaných finančními institucemi," dodal Marek.

Jistou roli na výnosnost mohou mít neočekávané demografické změny. Například objev revolučního léku, který by prodloužil průměrnou délku života by výnos dluhopisu snížil. Naopak následkem epidemie, přírodní katastrofy či války by se výnos dluhopisu zvýšil.