tuma-192x128.jpgNominace současného guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy na post prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), kterou v pondělí oznámila česká vláda, přináší další otazníky. V případě Tůmova úspěchu bude volné místo guvernéra ČNB a navíc bude chybět jeden člen bankovní rady.

Nynějšímu šéfovi EBRD Francouzi Jeanu Lemierrovi končí druhé funkční období letos v červenci. Německo minulý týden navrhlo do funkce nového prezidenta EBRD současného náměstka německého ministra financí Thomase Mirowa.

Tůma je podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla nejrespektovanějším členem rady České národní banky. Patří mezi top centrální bankéře v celé Evropě.

Tůma a jeho prezidentování EBRD

Tůmovy šance na jeho zvolení do čela Evropské banky pro obnovu a rozvoj jsou podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka velké. "Tůma je úspěšný centrální bankéř, byl u toho, když se v Česku zavádělo cílování inflace a podařilo se ho zavést i splnilo své účely. Má renomé ve světě, už byl jednou výkonným ředitelem EBRD. Myslím si, že mu dává naději i politická situace v Evropě. Tato kandidatura dává skutečně smysl," řekl pro server iHNed.cz Marek.

"Byla by to super volba. Z navržených kandidátů má k regionu střední a východní Evropy nejblíže. Byla by to tedy logická volba pro region a super výzva pro něj. Navíc, EBRD ještě nikdy neřídil manažer ze střední a východní Evropy," uvedl pro server iHNed.cz Michl.

Klíčová nyní bude podle Michla dohoda v rámci EU, hlavně pak s Německem. "Z politického hlediska je minusem to, že Německo nemá žádného top manažera v mezinárodní finanční organizaci. Posledním byl Horst Koehler, který opustil kvůli presidentování v Německu Mezinárodní měnový fond," vysvětlil Michl.

Kdo případně nahradí Tůmu v čele ČNB?

Pokud Tůma uspěje, musel by opustit post guvernéra ČNB. Na němž by měl jinak setrvat až do února 2011. Vyvstává tak otázka, kdo by případně ve funkci guvernéra ČNB Tůmu nahradil, pokud by odešel do Londýna. Nabízí se zejména jedno jméno - současný viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Nejde však jen o případně uvolněný post guvernéra - bankovní rada ČNB by totiž odchodem Tůmy ztratila jednoho člena, takže by se musela doplnit o nového člena. Analytici však příliš oficiálně nechtějí o možném novém guvernérovi hovořit.

Zdroje z finančních trhů odhadují, že by Tůmu v čele ČNB nahradil současný viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Chybějící místo v bankovní radě centrální banky by podle nich zaujal tentokráte zřejmě někdo z akademické sféry či politiky.

Podle Marka je ale tato situace ještě příliš vzdálená. "Je předčasné spekulovat o jménu nového guvernéra a člena bankovní rady," podotkl Marek.

"Co by a kdyby v ekonomice moc neplatí. Nepřísluší mi mluvit do něčeho, o čem rozhoduje pan prezident. S klidným svědomím můžu říci, že lepšího potencionálního guvernéra než Tůmu neznám," reagoval na dotaz serveru iHNed.cz, kdo by mohl případně v čele ČNB Tůmu nahradit, Michl.

"Tůma je velmi silným kandidátem, který má již teď podporu celé řady zemí EU. Tento týden zasíláme oficiální kandidaturu," sdělil včera premiér Mirek Topolánek. "Tůmovy šance jsou velké, jinak bychom ho vůbec nekandidovali," podotkl již v pondělí ministr financí Miroslav Kalousek.

Co je Evropská banka pro obnovu a rozvoj

Zdeněk Tůma již v EBRD působil. Od 1. června 1998 do počátku roku 1999, kdy nastoupil do ČNB, byl výkonným ředitelem a v představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj je mezinárodní finanční organizací určenou na pomoc transformujícím se zemím střední a východní Evropy a státům bývalého Sovětského svazu při jejich přechodu na tržní ekonomiku. Finanční operace uskutečňuje ve 29 zemích.

EBRD vznikla v roce 1990 a sídlí v Londýně. Banka postupně přesouvá aktivity ze zemí střední Evropy hlavně na Balkán, Kavkaz, do Ruska, střední Asie a Mongolska.

Česká republika byla v říjnu loňského roku první středoevropskou zemí, která přestala využívat programů banky. ČR tak již od EBRD nepřijímá úvěry. Naopak je již zemí, která pomoc poskytuje. EBRD spolufinancovala v ČR řadu projektů. Celková hodnota projektů, které v zemi od roku 1992 do roku 2006 podpořila, činila více než 4,7 miliardy eur.