Dominique_Strauss-Kahn_192x.jpgVládní intervence na celosvětové úrovni jsou podle generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahna nutné k vyřešení současné úvěrové krize. Strauss-Kahn varoval před tím, že neklid na trzích by mohl vážně ohrozit světový růst. Uvedl to na svém serveru deník Financial Times.

"Domnívám se, že potřeba vládního zásahu se stává stále více zřejmou," uvedl Strauss-Kahn v rozhovoru pro Financial Times. "Vládní intervence - ať už na trhu cenných papírů, na trhu s nemovitostmi či v bankovní sektoru - by měly vytvořit třetí obrannou linii vedle měnové a fiskální politiky."

Čtěte více

    

    

Zahraniční obchod má druhý největší přebytek v historii

Firmy z Wall Street využívají ve velkém nouzových půjček od Fedu

Světovou ekonomiku má spasit obří dolarová injekce

Vše o ekonomické krizi v USA

 

Kahn: Vliv USA na světovou ekonomiku neklesá

Strauss-Kahn dále upozornil, že úvěrová krize se netýká pouze Spojených států amerických. Za mylnou označil teorii o poklesu vlivu USA v ekonomickém světě (tzv. decoupling theory). Podle českého analytika Davida Marka tuto hypotézu nicméně nejčerstvější ekonomická data spíše potvrzují.

Kontroverzní výroky pronesl Strauss-Kahn několik dní před setkáním ministrů financí a guvernérů centrálních bank ve Washingtonu. Tématem bude právě současná úvěrová krize a možná východiska z ní. Mnoho světových politiků přitom dosud nepovažovalo výraznější vládní zásahy za nutné.

"Při vší úctě, mezinárodní měnový fond je tu od toho, aby problémům předcházel, a ne je hasil. Dívám-li se na politiku amerického prezidenta George Bushe, dostanou americké domácnosti velmi silný impuls v podobě daňových úlev. Od americké centrální banky má trh nízké sazby, půjčky a likviditu. Navíc Fed je jen krok od toho, aby vzal velkou část rizikových hypoték na sebe. To všechno jsou intervence velkého kalibru," okomentoval pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Michl: Vše je jen o psychologii

Politiky netlačí k razantnějšímu zásahu jenom Strauss-Kahn, který byl na konci devadesátých let francouzským ministrem financí. Již minulý týden upozornil Institute of International Finance, který sdružuje nejvýznamnější světové banky, že se množí případy, kdy by měly vlády jednotlivých zemí zasáhnout.

Podle Michla je to celé hodně o psychologii. Trh podle něj nepotřebuje nějakou další obrovskou intervenci. "Důvěra, kredibilita, transparentnost, pozitivní očekávání - to jsou teď klíčová slova. O tom to teď celé je. Pak je možné, že druhé pololetí letošního roku již bude úplně o něčem jiném," upozornil Michl.

I nadále je podle Michla velice reálné, že světové HDP letos a příští rok vzroste alespoň o tři procenta. "I pokud by v první půlce roku byly Spojené státy americké na nule. I na číslech z České republiky je zatím vidět, že nás Amerika příliš netrápí. Pozor je třeba dát ale na zpoždění, se kterým se problémy přenášejí. Řada kontraktů českých firem je nasmlouvaných - riziko zpomalení nemusí hrozit teď, ale třeba až v roce 2009," dodal Michl.