Na rekord vyhnalo měnu podle Jaromíra Šindela ze Citibank v noci z neděle na pondělí několik transakcí v hodnotě za asi 10 miliónů eur. Podle informací z trhu pak proběhl jeden obchod v hodnotě milion euro, kde se jedno euro prodávalo přesně za 23 korun. Kupcem byl údajně investiční fond z Austrálie.

Koruna se však potom ihned vrátila do zajetých kolejí a celý den se obchodovala těsně pod 25 korunami za euro.

Jak je však možné poměrně malý obchod, alespoň co se měnového trhu týče, mohl "otřást" českou korunou?

"Ten rekord proběhl v noci, kdy se s českou korunou měnou téměř neobchoduje. Pak stačí i malý obchod k tomu aby silně zahýbal kurzem," říká obchodník s měnami David Poupě z Komerční Banky.

Odpovědí na otázku, proč někdo prodal koruny tak levně, je několik. Podle Pavla Sobíška z Unicredit Bank zatím mohou stát záměry silného fondu, který se snaží vydělat na posilování koruny. Zkusmo tedy nabídl euro za 23 korun a doufal, že trh mu na to "skočí" a kurz se již zpátky nevrátí. Mohlo však jít i o chybu obchodníka.

Euro za 23 by se však již brzy mohlo prodávat zcela běžně. Dle analytiků se koruna k této úrovní dostane za tři roky.

Koruna překonala svá maxima i k dolaru

Krátce po 18. hodině koruna opět začala posilovat k euru, ale zejména k dolaru. Vůči euru se pohybovala v 18.05 na úrovni 24,67 CZK/EUR a k dolaru posílila na svá nová maxima 15,57 CZK/USD.

Odpoledne tak přineslo opět zisky, kdy se koruna motivovala pohybem polského zlotého. Domácí data na obchodování vliv prakticky neměla.

Dolar opět ztratil a k euru se pohyboval na 1,5836 USD/EUR. "Mírné zlepšení nálady přinesly maloobchodní tržby v USA, které mírně překonaly očekávání. Přesto se dolaru ztráty nepodařilo nahradit, protože vyšší tržby způsobily hlavně výdaje za pohonné hmoty," řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.