akcie-fondy-burza_s192.gifJaponské úřady viní společnost Nomura ze zneužívání interních informací při obchodování s akciemi. Akcie firmy v reakci na oznámení spadly o 3,9 procenta. O případu informovala agentura Reuters.

Podle japonské vlády tyto případy ničí důvěru v celý makléřský sektor. Investoři se přitom nemohou Nomuře snadno vyhnout, protože je to největší zprostředkovatel fůzí a akvizic v zemi.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jde o záležitost, která by zřejmě v Evropě tak zásadní význam. "Nicméně japonský trh i američtí investoři jsou na případy tzv. insider tradingu velmi obezřetní a hákliví. Jde o prohřešek, který se na vyspělejších trzích považuje za jeden ze smrtelných hříchů," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

V podstatě jde podle Marka o problém dvou zaměstnanců hongkongské pobočky Nomury. Ti už byli propuštěni. "Jde o obchodování se zhruba dvaceti tituly, které trvalo několik měsíců. Takže z tohoto pohledu to je relativně závažný případ," upozornil Marek.

Reakce finančních trhů

Reakce finančních trhů zatím nebyla podle Marka přehnaně dramatická, ale akcie Nomury klesly o necelá 4 procenta. "Jde ale o selhání dvou zaměstnanců, nikoli celé instituce. Teď bude důležité pořádně tento případ vyřešit. Dlouhodobější dopady na Nomuru a japonský trh bych z toho ale nevyvozoval," dodal Marek.

Nomura se také angažovala v České republice, když vlastnila 46 procent akcií IPB. Po problémech banky se ČNB a vláda dohodly na převzetí kontroly nad IPB s ČSOB. Nomura kvůli tomu Českou republiku zažalovala.

Více o Nomuře v ČR

Vláda podle Nomury porušila dohody o ochraně investic a Nomura za to požadovala až 40 miliard korun. Spory trvají dodnes a je pravděpodobné, že bude naše vláda muset zaplatit Nomuře odškodné až sedm miliard korun.