penize-platba-karta-platebni-192.jpg"Dostali jsme upozornění od karetní asociace Visa, že by mohly být potenciálně ohroženy některé karty vydané Komerční bankou," potvrdila HN mluvčí banky Monika Klucová. O peníze podle ní nikdo nepřišel. Ohrožené karty banka zablokovala a klientům je vydá znovu.

Visa se k případu nevyjádřila. "Nikdy nekomentujeme probíhající vyšetřování. Pokud zaznamenáme podvodné aktivity, informujeme banky, které se postarají o ochranu svých klientů. Všichni držitelé karet, kteří se stanou obětí podvodu mohou získat své peníze zpět," řekl HN mluvčí Visa Europe Paul Ravenscroft.

Obdobně se vyjádřila i asociace MasterCard: "V reakci na potenciální ohrožení naší Evropské složky situaci monitorujeme, a pokud to bude nutné informujeme vydavatelské banky."

Čtěte také
 

Ani ta největší opatrnost, nemusí zabránit tomu, aby člověk přišel o své úspory. Útočníci se totiž stále častěji zaměřují na prostředníky, kteří vyřizují internetové platby.

Z hlediska bezpečnosti platebních karet a internetového bankovnictví se zatím hledělo zejména na to, jak si klient hlídá své údaje a jak zabezpečená je banka. Přitom je mnohem snadnější cíl. Prostředník.

Silná koruna zvedá rizika

"Útoky na společnosti, které procesují platby, jsou poměrně časté," vysvětluje generální ředitel softwarové firmy Symantec Radek Smolík. Podle něj se Češi stále častěji stávějí oběťmi, právě proto, že koruna posiluje.

"Dřív by lidi ani ve snu nenapadlo, že by si něco kupovali přes internet v Americe nebo v Německu. Dnes je to častější, protože je to díky koruně výhodnější," dodává.

Lidé víc cestují a mezinárodní platební kartu má prakticky každý. Tím se také zvětšuje »stopa«, kterou jejich karta ve světových platebních systémech dělá. Riziko, že se někde najde slabé místo, tak roste.

"Bezpečnost vyžaduje mít před kriminálníky náskok. Vylepšujeme technologie, prosazujeme nové zákony a vzděláváme zákazníky," říká mluvčí společnosti Visa Europe Paul Ravenscroft. Dodává, že výsledkem je, že v Evropě se míra podvodu snížila na 55 centů z každých utracených tisíce eur.

Opatrnosti nikdy není dost

Odborníci se shodují, že nebezpečí se týká každého. Ať jde o chudší rodinu nebo o movitého podnikatele. "Lidé podceňují zabezpečení svého počítače," míní Josef Holub regionální ředitel společnosti Trend Micro, která v oblasti zabezpečení pracuje i pro české banky. Podle něj si pouze nainstalují antivir a čekají, že je to ochrání.

Ovšem útoky již nemají podoby amatérsky působících emailů se špatnou češtinou. Nové metody phishingu (podvodných stránek vydávajících se za oficiální stránky banky) již není tak snadné na první pohled odhalit. Proto se už i banky budou stále častěji zajišťovat tím, že budou sami skenovat počítače klientů, zda jsou dostatečně zabezpečené.

Největším rizikem nadále zůstávají nedostatečně zabezpečené internetové obchody. "Nebezpečí ovšem číhá i u bankovnictví přes mobilní telefon a u bankomatů, do kterých zločinci instalují své čtečky," doplňuje Smolík.

V Česku také, narozdíl od sousedního Německa, dosud není zákon, který by se na tuto trestnou činnost vztahoval.